| Antmrvd a întrebat:

Buna.De curand am facut niste analize si mi-a iesit ft prost fierul…
Am 14 si trebuie sa ai peste 50 normal…
De 2 ani de zile am stari groaznice.
Am tulburari de concentrare,dureri mari de cap la tample, adica simt o presiune ft mare pe tample, am momente cand simt sa inspir mai mult aer pentru ca nu-mi ajunge si mi se infunda si nasul…
Tot mai des am stari de lesin, simt ca-mi bate inima mult prea incet, ca nu se oxigeneaza corpul… Simt obososeala continua..ma culc la 18-19 si ma trezesc la 07-08, mi se pare ca dorm prea mult..sunt mult prea obosita…
Ma sperie tare starile astea de batut al inimii prea incet de parca nu as avea inima in mine si starea de lesin.
Azi la liceu tot asa respiram greu si dupa 2 ore de stare asa, am cazut din picioare nu mai puteam respira efectiv nu stiu…m-am speriat prea tare…simteam sa stau intinsa si inainte sa patesc asta ma simteam asa molesita, ametita…
Simt uneori ca inima mea are batai in lipsa sau poate mi se pare.
Dureri mari in piept eu nu am.
Am avut dureri cat un deget, dar ft putin ca durata cateva secunde si intensitate ft mica, abia stiam unde sa arat.
De ziua mea inainte de toate astea m-am simtit tot asa. Mi-a trecut apoi, iar spre dimineata am inceput sa am ca niste fibrilatii.
Imi batea inima atat de tare desi eu eram in pat si stateam de 30 de min, adica nu eram agitata…
Si am luat niste zahar m-am calmat si mi-a trecut…
Chiar nu stiu ce sa fac…
Eu iau de 2 saptamani feroptim si de curand am schimbat, iau sideral…special pentru anemie
usor, usor cu timpul s-a agravat situatia, asta am inceput sa observ.
Cand am avut starile de la ziua mea eu nu luam tratament.
Tramentul il iau de curand unde am patit si chestia asta azi la liceu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Cea mai simpla metoda este sa mananci ficat acolo este cea mai buna sursa de fier pe urma urmeaza spanacul.
Daca mananci o data pe saptamana cativa ficatei o sa iti revii.

| mi25 a răspuns:

Pe langa ficat, spanacul contine fier.
Tratamentul pentru lipsa de fier este de lunga durata si nu da rezultate imediate.
Ai fost la medic? Daca da, cauta sa mergi si la altul. Dar numai cu parintii.
O hrana consistenta este necesara.