| Antmrvd a întrebat:

Buna!
As vrea si eu un sfat de la cineva care crede ca ma poate ajuta.
Eu sufar de ipohondrie si atacuri de panica, am mai spus acum cateva zile ca de cand am aflat ca unchiul meu are probleme la inima si mama m-am speriat groaznic si-mi cronometrez efectiv inima…
Revenind..Acum 1 an am lesinat asa cum am mai zis pe acest site, iar in urma analizelor aveam lipsa ft mare de vitamine, calciu…etc.
De ceva timp am inceput sa am niste simptome…
Sa respir ft greu uneori, sa simt nevoia sa inspir mai mult aer, sa am stari de lesin efectiv stau pe scaun si ma ia o stare de lesin..ma incalzesc, imi furnica mainile si pulsul inimii scade, abia o simt..si efectiv imi vine sa cad din picioare pe jos.
Oare e din cauza stresului, vitaminelor si calciului? Sau vreo problema cu inima? Sunt chiar disperata…
Am si gastrita de ani buni si de multe ori cand fac eforturi ma arde stomacu si respir greu …
Vreau sa mai spun ca parca toate astea cu inima au inceput de cand am aflat de unchiul meu si m-am speriat…
Am 47 de kg, 1, 6 si putin si 17 ani, deci sunt slaba, foarte slaba.
Am mai patit acum 1 an jum sa nu fi mancat 1 zi iar apoi am mers si pe tren 5 ore pana la Brasov iar acolo pe seara cand am iesit in oras, mi s-a facut rau brusc, nu mai realizam ce se intampla, iar furnicaturi, ameteli, vaz negru in fata ochilor…
Si acum recent, 2 zile, m-a lasat mama langa un liceu si a trebuit sa merg cativa m pana la un restaurant unde erau prietenii, batea soarele ft mult, mi-era cald si nu mancasem nimic si era ora 2 si m-a luat un rau enorm.M-am pus jos nu mai puteam..am zis ca o sa cad si gata, nici sa strig ajutor n-am putut…
Cand am patit astea am alergat un pic sa-mi revina circulatia si sa poata sa mi se agite inima sa-mi revin un pic/
Mi-e ft frica sa nu am ceva la inima pentru ca mai am si intepaturi in zona inimii, dureri de cateva sec care dispar imediat,(eu sper sa fie din cauza lipsei de vitamine)
Am fost la dna doctor si mi-a ascultat un pic inima si a zis ca nu am nimic, mi-a dat trimitere la psiholog.
Vreau sa mai spun ca..nu inteleg de ce cand am starile astea de lesin, inima mea abia bate. Uneori am impresia ca se opreste cateva sec 1-2 si apoi reia mai tare si apoi incet iar…va rog ajutor.
Va multumesc tuturor celor care imi veti raspunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Pentru lipsa aia de vitamine si calciu nu ai facut nimic? Nu ai inceput un tratament? Anemie nu ai? Lipsa de b12 nu ai? Sigur ai! 47kg aveam la 14 ani, nu 17! Esti subponderala si probabil anemica, normal ca ametesti. Daca ai lua vitamine, ai face sport si ai manca sanatos nu o sa mai ai starile astea. Si mersul la psiholog o sa te ajute mult, dar nu o sa rezolvi nimic daca nu ai grija de tine. Crezi ca fara sport si alimentatie poti trai o viata sanatoasa? Nu! Asa ca nu te mai plange atat si treci la treaba.

9 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Eu te pot ajuta
te pun sa te insori sa faci 5 copii sa iti iei o nevasta casnica
si care sa iti ceara bani pentru intretinere 200 euro / luna
50 euro / zi inmedie pentru diverse cum ar fi mancare gradinite camin cresa inot cursuri de dans si baelet pemparsi... medicamente medici operatii pentru copii dinti dentisti...
hainute cursuri de pian, excursii, tabere

Si sa vezi tu cum iti trec toate bolile când o sa trebuiasca sa te duci la munca o sa faci bani după ce o să muncesti 16 ore / zi o sa ti-se spună că nu ai adus de stul de multi bani acasa si ca nu esti bun de nimic si ca altul poate ca o sa dea mai mult de cat dai tu

sa vezi tu cum iti trec toate chestiile astea si nu mai ai timp nici sa te gândesti că așa ceva ar putea exista

atunci o sa te gândesti vai ce soare este ca mi-a crapat pielea si tot trebuie sa car la sacii astia de ciment
vai ce polua de ingheata apa pe pielea mea si eu trebuie sa merg pe o scândura cu roaba si daca cad ajung la parter de la etajul 7
si astia din spate mă iau cu haide hainde
O sa te gândesti hai că nu mi mai iau si azi de mâncare ca sa nu mai risipesc 20 de lei mai bine nu ii mai stic si cumpar ceva trusa de machiaj parca asa mi-a cerut fata cea mare
apoii in alta zi o sa te gândesti ca trebuie sa cumperi costum cu păienjenel
in altă zi o să trebuiască să stai noaptea pe la spital ca se opereaza de polipi alt copil de al tau
si tot asa o sa ai atata activitate de facut in cat chiar nu o sa mai te poti gandi la asenmenea lucruri
tu acum te gândesti la ele pentru ca parintii tai nu te pun nici macar sa speli farfuriile sau sa iti pui hainele pe sârmă

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad tu ai mari probleme de sanatate din cauza ca esti subponderala, adica extrem de slaba.
Ar trebuii sa te focusezi pe mancare si sa pui mana serios sa mananci, ca toate starile tale de oboseala si batai de inima sunt din cauza ca esti subnutrita (nemancata).

| Antmrvd explică (pentru Violleta2022):

Si credeti ca e inima?
sau doar lipsa de vitamine..sunt ft speriata..mai ales ca am si anxietate si teama de a murii si ma sperii de orice…
si avand bunica probleme cu inima si tatal ei si fratele ei, mi e frica sa n am si eu …
mi e frica de momentele cand am stari de lesin dureri de cap rau cand ma intind in pat sau ma ridic brusc, si cand am stari de lesin inima este ft ft inceata…simt ca se si opreste 2 secunde 3 si bate o data tare si si revina la normal…

| Violleta2022 a răspuns (pentru Antmrvd):

Nu are cum sa fie inima. Chiar nu ai nimic la inima, doar inventezi simptome si boli pe care nu le ai.
Ametelile le si starile de lesin sunt de la lipsa hranei, pentru ca esti subnutrita si probabil anemica.
Nu are nici o treaba inima cu bataile care sunt in capul tau, ca alea o iau la trap si iti dau starea de panica, numai din cauza bolilor inchipuite.
Pune mana si mananca, la modul cel mai serios, ca nu-i de gluma cu greutatea foarte mica pe care o ai.

| Antmrvd explică (pentru Violleta2022):

Si durerile din piept pe care le mai am?
am unele dureri in piept uneori cand respir si alte ori cand nu doar cand respir si intepaturi in diferite parti a pieptului
si diferite dureri in zona inimii carw tot asa uneori cand ma incordez simt o durere in zona inimii sau cand respir sau alte ori pur si simplu simt o durere suportabila in piept de cateva secunde sunt tiate durerile
doar ca unele ma dor cand nu ma incordez si nu au treaba cu respiratia.

| Antmrvd explică (pentru Antmrvd):

Ceea ce vreau sa zic este ca sunt unele dureri in piept care le simt accentuate cand respir sau altele care raman acolo si nu se accentueaza cand respir sau ma incordez
mi s-a intamplat acum ceva timp sa mi simt toata partea stanga gat mana stanga si picior mai naspa nu stiu sa zic amortite un pic acum nu stiu sunt SUPER APERIATA SI PARCA AM TOATE DURERILE DE CAND AM AFLAT DE CE ARE UNCHIU CU INIMA

| Violleta2022 a răspuns (pentru Antmrvd):

Durerile din piept sunt generate de atacurile de panica, nu de vreo boala de inima, odata ce medicul te-a consultat si a confirmat acest lucru.
De altfel absolut toate simptomele tale sunt generate de ipohondira ta, adica le simti si le crezi reale, cand ele sunt de fapt inchipuite, inventate.
Absolut tot ce ai descris aici cu respiratia si durerile din piept sunt simptome clare de atac de panica, nu reale, doar generate de inchipuirea ta.
Medicul are dreptate, ai mare nevoie sa mergi al un psihiatru pentru medicatie serioasa ca sa potis a treci peste bolile astea inchipuite care te sperite atat de rau.

| mFlo a răspuns:

Din cate spui, eu cred, ca tote aceste neplaceri sunt cauzate de atacul de panica.Tot asa din cauza unor probleme eu ajunsasem sa nu pot sa circul cu nici o masina.Cum ma urcam in masina(mai putin la volan) avem cam aceleasi neplaceri ca si tine.Am reusit sa scap de ele ....cu un pret destul de mare (nu financiar). Mergi la medic.