| Anna_5514 a întrebat:

De ieri, am o durere groaznica de gat.sad... ce antibiotic sa iau? sau ce leacuri babesti cunosteti pentru asta? Multumesc.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pentru antibiotic e bine sa intrebi medicul de familie pentru ca acesta cunoaste tipul la care tu reactionezi foarte bine.Ca leac naturist iti recomand tinctura de propolis sau propolis cu vit C, ceai de tei caldut cu multa lamaie!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pui o linguriţă cu sare într-o cană de apă. Amesteci şi astepţi să se omogenizeze. Faci gargară cu ea şi în maxim 2 zile îţi trece. Cam de 3 ori pe zi trebuie să faci sau chiar mai des dacă vrei.

| mya_1054 a răspuns:

Poti sa iei cu succes strepsils cu lamaie, vitamina c cu propolis, eferalgan, iar ca leacuri babesti poti sa pui pe un prosop catrof crud ras si stropit cu spirt si il infasori in jurul gatului stai asa toata noaptea si pana a doua zi esti mai bine, mai faci si a doua zi la fel, si bei ceai de musetel nu fierbinte, doar la temp camerei, e antiinflamator si calmant, mananca si lamaie goala. Daca deja a avansat si nu mai merge doar cu astea trebuie sa iei un antibiotic eu luam eritromicina sau cefalexin, dar cel mai bun e augmentin dar e scump.Sanatate!

| stealthb a răspuns:

E un Strepsils puternic care intr-adevar e bun. Si mai e si Fervex parca... cica e bun si ala. Daca nu-ti trece inseamna ca ai o infectie in gat si ai nevoie de antibiotice. Daca iei antibiotice fara prescriptie poti sa ai nenorocul si sa mori... de-aia se dau numai cu reteta happy Asa ca fa un efort si du-te pana la medic. Si leacurile babesti provin de la tara iar taranii nu prea au educatie asa ca sincer as evita...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lua antibiotice fara prescriptie! Mai bine incearca cu Strepsils cu anestezic, e foarte bun.

| Anna_5514 explică:

Multumesc pentru raspunsurihee hee.
Am fost la medic...si acum ma simt mult mai bine.:*