| BluishAngel a întrebat:

Va rog sa ma ajutati,e urgent! M-am trezit cu o durere groaznica de dinti,mai exact aproape toate maselele de pe partea stanga. De o ora nu mai imi trece si nici nu pot sa mananc. Parca si muschii fetei de pe partea stanga sunt incordati si,de asemenea, ma doare si urechea stanga dar durerea nu e la fel de acuta. Cred ca am tras curent ieri cand am fost la o piscina publica pentru ca am stat mult cu capul sub apa si cand am iesit nu mi-am pus nimic pe cap, desi a batut vantul. Spuneti-mi va rog niste leacuri babesti (preferabil) sau ce medicamente as putea sa iau. Funda mare >big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gabi19971983 a răspuns:

Buna.
Chiar saptamana trecuta am scapat si eu de asta.
Aceleasi simptome (durerea in ureche si a dintilor). Prima data mi-am pus niste picaturi in urechi (se numesc Otocalm-le iei de la farmacie).
Iti spun sigut ca atunci cand ai o nevralgie la dinti+durere in urechi e de la curent.
Apoi poti incerca sa faci un coif de ziar, pui un capat in ureche si in partea cealalta sa ii dai foc. Sau poti proceda la fel dar cu o tigara.
Sau ai putea sa iti pui niste ului incalzit in urechea care te doare.
Bun..Nu m-am dus la inceput la dentist si am stat asa cam 2 zile.
Deja a 3-a zi mi s-a umflat.
Daca cumva ti se umfla si te doare sub barbie chiar in partea stanga (sau unde ai zis tu ca e durerea) pune comprese cu apa rece sau chiar gheata.
Apoi poti lua Oxacilina (1 la 6 ore)-e mai slabuta asta- sau Augmetin(1 g, 1 la 12 ore)-acesta e mai buna-
Dupa ce mea trecut si nu am mai simtit nimic umflat sau sa nu ma doara (asta cam dupa o saptamana de durere) m-am dus la medicul dentist sa vad daca a trecut.
Si asa a fost.
Succes si insanatosire grabnica!
Funda? Daca mai ai nevoie si de altceva spune-mi!

Papa!

9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil este o nevralgie trigeminala. Poti lua antialgice si antiinflamatoare. Incearca sa ajungi in viitorul apropiat la un medic. http://www.i-medic.ro/......antiepilep

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa te fii tras curentul pe partea stanga si in acest caz un antiinflamator te va ajuta. De exemplu: Ketonal, Tador, Diclofenac, Nurofen. Antiinflamatorul se ia neaparat dupa ce mananci si e indicat sa mananci mai putin sarat. Iar in ureche poti sa pui picaturi cu anestezic local si antiinflamator (de exemplu Otis-T de la TIS). Daca durerea persista sau daca esti si umflata putin in partea dreapta, neaparat sa mergi la medic! FUNDA? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Probabil ai tras curent la masele sau creste vreo masea de minte.
Mergi la medic daca te ingrijoreaza si evita sa stai in curent.
Te pup!

| Vi003 a răspuns:

Mergi la Plafar si intereseaza-te de lumanarile speciale pentru urechi, acolo iti va spune cum sa le folosesti. Una e de ajuns...Sanatate!

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Fugi la medic URGENT, posibil sa ai otita sau alta boala de gen...nu te juca! Daca e doar "curent", iti va spune medicul.

| sparky34 a răspuns:

Cel mai sigur eu zic ca te-a tras un curent. Poti sa scoti curentul cu o tigara sau un coif.

| catalinaicg a răspuns:

Ori iti creste maseaua de minte, ori ai facut otita( la otita trebuie sa te doara urechea si sa te intepe in ureche), deci cred ca e prima varianta.

| BluishAngel explică (pentru catalinaicg):

Dar ma doare doar urechea stanga, la cea dreapta nu am nimic. Durerea este mica, foarte puternica este cea de masele. Nu stiu ce sa fac sa imi treaca. Niste solutii impotriva durerii?

| Petreus_Aura_1975 a răspuns:

Da tea tras curentul dar nu scoti curentul cu tigara cu tigara faci testul daca ai curent sta aprinsa daca nu nu