| Ioanaaaa08626 a întrebat:

Buna! De ieri dimineata mi-a ieșit un ulcior intern la ochi…cum as putea sa l tratez cât mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi URGENT la un medic oftalmolog, sa te vada!
Ai grija, findca poate fi infecioasa!
Nu e sterge cu mana la ochi, iar prosopul folosit de tine sa NU-l foloseasca altii (pana ce nu va fi dezinfectat prin FIERBERE! )!

| Furnicuta000 a răspuns:

Ce poti tu sa faci e sa aplici comprese cu apa rece sau calda, sa stai departe de orice produse de machiaj si sa ceri de la farmacie un unguent cu amtibiotic special pentru asa ceva. Desigur ca recomandarea e sa mergi la medic pentru ca el iti poate da un tratament si poate evalua daca exista vreo complicatie (de ex daca trebuie facut drenaj la puroi), dar daca nu vrei...de obicei ulciorul trece singur acasa, trebuie insa sa ai grija cu igiena

| Tputpu35 a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la un doctor, sigur te va ajuta!

| everything29 a răspuns:

Lingura de lemn, varful sau coada ei incalzita, si atingi ulciorul, nu fierbinte. Adica, cat suporti fierbinteala pe pielea mainii este echilavent cu pielea ochiului. 3- 5 ori, cat rezisti.