| smilegirl a întrebat:

Salut am ulcior la ochi (( va rog mult cine stie cum sa-l tratez? va rog daca stie ciniva sollutii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TomJerry a răspuns:

Perioada de vindecare durează până la o săptămână.
De obicei în tratarea ulciorului este suficient un tratament ambulatoriu, însă sunt şi câteva situaţii în care ar trebui să mergeţi la doctor: devine dureros, continuă să se mărească, roşeaţa se extinde, este afectată vederea, nu se vindecă după o săptămână.
Nu folosiţi cosmetice sau lentile de contact până la vindecarea completă a ulciourului.
Aplicaţi comprese umede şi călduţe (nu fierbinţi!) şi nu spargeţi ulciorul-trebuie să se spargă singur la momentul potrivit.Tratamentele împotriva ulciorului pe care le puteţi cumpăra fără prescripţie medicală sunt unguentele şi soluţiile oftalmice.Galbenelele, albăstrelele şi muşeţelul sunt folosite pentru uz extern, aplicându-se comprese locale cu infuzie de ceai, după cum urmează: gălbenele-infuzie concentrată din 4 linguri de foi la 250 ml apă clocotită; albăstrele-se toarnă 1 cană cu apă clocotită peste 1 linguriţă şi jumătate de flori uscate şi maruntite; museţel-infuzie concentrată din 3 linguri de flori la 1 cană de apă clocotită
Dar ar bine sa consulti un doctor oftalmolog.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Kanamicina - unguent oftalmic.

| TomJerry a răspuns:

De obicei în tratarea ulciorului este suficient un tratament ambulatoriu, însă sunt şi câteva situaţii în care ar trebui să mergeţi la doctor: devine dureros, continuă să se mărească, roşeaţa se extinde, este afectată vederea, nu se vindecă după o săptămână.
Nu folosiţi cosmetice sau lentile de contact până la vindecarea completă a ulciourului.
ulciorul trebuie să se spargă singur la momentul potrivit. In acelasi timp, este indicat sa iei si un antibiotic sub forma de solutie oftalmica.Un aspect foarte important de care trebuie sa tii cont: ulciorul NU trebuie stors pentru ca exista riscul ca infectia sa se propage intracranian.
Unguent cu antibiotic (tobramicină) la fiecare 3 ore întins pe ambele pleoape (inclusiv la ochiul sănătos)
Evitarea atingerii ochilor cu mâinile murdare.
Eu iti pot da un leac babesc: incalzesti la flacara varful unei linguri de lemn si o pui peste ulcior, cat de fierbinte suporti. Astfel puroiul se aduna in varf si il poti scoate cu un tifon inmuiat in ceai de musetel. Poti folosi canamicina dupa. Un alt tratament din batrani ar fi: fierbi bine un ou, il lasi in coaja si il tai pe lung, ii scoti galbenusul si asezi causul oului pe ulcior, urmand apoi sa faci aceeasi 'miscare' cu tifonul.iti doresc sanatate

| Anonymus314 a răspuns:

Kanamicina dar o sa treaca si singur daca nu aplici tratament, ai grija sa nu pui mana murdara la ochi.

| smilegirl explică (pentru Anonymus314):

Dar este imflamat si deja a 3 zi e rosu

| kessu a răspuns:

Du-te la doctor.e cel mai bine!

| Captive a răspuns:

Ce-i ala?raised eyebrows big grin*robotelangry*
Te rugam sa verifici enuntul pe care l-ai scris si sa elimini majusculele care nu sunt necesare! Iti reamintim ca majuscula (litera mare), nu se foloseste decat pentru prima litera din propozitie, pentru numele proprii si acronime (de ex.: ONU, CFR, UEFA).

Enunturile scrise numai cu litere mari sunt deranjante, inestetice si mai putin lizibile, asa ca am aprecia daca ai folosi majuscula numai atunci cand este cazul!

Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

| ppr a răspuns:

Cu ceai de tei

| cmbp a răspuns:

Pai daca ai ulcior spune-i lui cineva sati descante cineva care stie