| Darthmau5 a întrebat:

De ieri nu m-am simtit prea bine iar azi am si febra si mi-au iesit niste bube pe tot corpul. Nu ma deranjeaza, nu aduc aminte de scarpinare, dar sunt dureroase la atingere. Am spart una si este precum o punguta mica umpluta cu apa. Ce poate fi? Pojar? Varicela? Voi mentiona ca am 16 ani si ca nu tin minte sa fi avut bolile de mai sus

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Mai mult ca sigur ai varicela. Vezi nu iesi afara timp de o saptamana, sa nu te speli pentu ca nu este indicat si ai grija sa nu le rupi. Exista o crema care sa o folosesti pentru varicela dar nu mai tin minte cum se numeste. Este perioada varicelei, este normal sa faci big grin...eu am facut anul trecut varicela chiar de ziua mea la 17 ani big grin...chiar se implineste cu putin peste un an de cand am avut. Stai fara griji ca va trece.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare a fi varicela. Nu le mai sparge ca ramai cu semne. Ar trebui sa te vada medicul de familie maine.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus, nu le sparge, nu le rupe, nu te scărpina, nu face baie, doar spală-te pe bucățele. Seamănă cu varicela (vărsat de vânt) dar trebuie să ajungi urgent la medicul specialist pentru un diagnostic corect.
Însănătoșire grabnică!

| Annie a răspuns:

Bubatul, mai bine du-te la medic sa nu le mai dai si altor copii ca sunt sigura ca este bubat.

| soraluisatan a răspuns:

Ai varicela! am avut si eu de curand si bubele erau exact asa cum ai descris tu! at trebui sa iti iei o mixtura de la farmacie si sa stai in casa.o sa iti treaca in maxim 2 saptamani!

| ClaudiaGabriela_6084 a răspuns:

Varsat de vant/pojar. Stai in casa si nu te scarpina vreo 2 saptamani.

| Ciocoflencea a răspuns:

Poate fi tot odata si bubatubig grin daca sunt rosi cred ca este bubatwinking

| TheJeryk0 a răspuns:

Ai Varicela. Du-te la doctor din timp... este foarte probabil sa ai complicatii grave.ai grija. poti muri din asta. nu te juca. vorbesc serios. insa daca te duci la doctor din prima zi te-ar putea tine sub supraveghiere.
Si este foarte probabil sa te interneze...

| Noname4love a răspuns:

Sigur ai facut Varicela. ai grija pentru ca daca ramai acasa. si te intorci la scoala o sa dai varicela la toti cei ce n`au facut`o.

| Darthmau5 explică:

Multumesc tuturor! Chiar nu stiu cui sa ii dau funda pentru ca toti meritati. vot aveti fiecare iar funda am dat-o la nimereala. Multumesc inca odata de ajutor si va voi urma sfaturilehappy

| CrystinaX a răspuns:

Varicela! adica aceleasi simptome le-am avut si eubig grin

| ruxi_5632 a răspuns:

Cred ca este varicela