| OSLOMELBOURNE a întrebat:

Bună! De la ce se face cancerul pulmonar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| qathaliyn a răspuns:

Sursă: https://www.anadolumedicalcenter.ro/......tratament/

Cauzele cancerului pulmonar sunt diverse și de obicei provocate de substanțele toxice la care oamenii se pot expune. Diferiți factori pot determina apariția acestei mutații (o schimbare permanentă a secvenței ADN a unei gene). Cel mai adesea, această modificare a celulelor pulmonare are loc atunci când oamenii respiră substanțe toxice periculoase. Chiar dacă ați fost expus la aceste substanțe cu mulți ani în urmă, sunteți încă expus riscului de cancer pulmonar.

Factori de risc cancer pulmonar
Fumatul este principala cauza a cancerului pulmonar, însă există și alți factori de risc care cresc șansele de a avea acest tip de cancer, precum:
– poluanți interiori – fum de cărbune
– vârsta – peste 65 de ani
– radioterapia în zona toracelui
– o dietă săracă în fructe și legume (mai puțin de 2/3 porții pe zi)
– consumul de băuturi alcolice într-o cantitate mare
– radon
– azbest

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cancerul pulmonar se face de la: fumat tutun si de la vapare cu substante chimice.
Este de altfel dovedit stiitific aceste lucru, chiar expuse pe toate pachetele de tigari imagini cu oameni cancerosi.

| ReddY25 a răspuns:

Una din cauze e fumatul

| mi25 a răspuns:

Diferite boli de plamani nedescoperite, netratate.