| oBuburuză a întrebat:

de la un timp beau multa apa si daca nu beau mi se usuca gatu si tusesc intr-una si daca nu beau apa tusesc intr-una pana ma inrosesc la fata. Inseamna ca sunt racita sa ce altceva, vreau sa zic ca nu prea mai mananc si sunt intr-o stare de plans si lenevire...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Posibil sa ai pneumonie, sau probleme cu tiroida.Mergi la medic, nu e de glumit cu starea pe care o descrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
S-ar putea sa fie un inceput de astm sau probleme cu tiroida, mai rau.
Mergi la medic pentru investigatii amanuntite.
Te pup!

| giony54 a răspuns:

Se usuca gatul pentru ca ai derglata tiroida pe sistem nervos si poate sa mai fie si o gicenie oscilanta tot pe stres, adica un diabet. Mergi la doctor urgent si fa-ti glicemia.

| DanielDanny a răspuns:

In primul rand cum ti se usuca gatul? Cand respiri simti aer rece intrand pe gat? Daca da poate fi o raceala provocata de faptul ca ai baut ceva rece de la frigider, daca nu s-ar putea sa fie un inceput de astm. Poate fi si o deshidratare temporara sau ceva de la glanda tiroida. Nu te lua dupa ce spun eu ca poate gresesc dar ar trebui sa te duci la un control daca problema nu dispare dupa vreo saptamana. Si eu am acea senzatie de aer rece pe gat dar stiu ca e din cauza ca am baut apa rece de la frigider si tot asa senzatia aceea ma face sa tusesc mult si din cauza asta incepe sa ma doara si capu.

| XDeiutzaX a răspuns:

Nu nu esti racita daca bei multa apa.Fiecare corp are nevoie de cantitatea sa de apa(unele mai mult, altele mai putin) iar fara apa normal ca ti se usuca gatul si tusesti depinde de persoana.Starea pe care o ai nu are nici o legatura cu apa, poate doar pentru ca ai trecut printr-un moment naspa sau o depresie.Fiecare are momentele lui proaste chiar si daca sunt fara motiv.(uneori esti extenuata de la scoala, nervoasa din cauza unor prieteni etc.)Sper ca te-am ajutat, xoxo, XDeiutzaX :*

| cristy1993 a răspuns:

Hmm este bine sa te hidratezi insa observ ca la tine setea de apa este de natura medicala! De aceea te sfatuiesc sa mergi la un medic

| DeDoiBani a răspuns:

Si eu am problema asta, un prieten mi-a spus ca mi se intampla asta deoarece beau multa apa, mi-a spus sa beau doar 5 gaturi cand imi este sete, daca beau mai mult mi se va usca gataul si incep sa tusesc. Sper ca te-am ajutat.

| Flaviu_Lapusan_1997 a răspuns:

Poate nu esti daca nu-ti curge nasul sau nu stranuti
poti sa bei sirop de brad sau orice alt sirop din asta natural daca ai happy
oricum ar fi bine sa mergi la medic