| RealKing01 a întrebat:

Am racit, ce sa beau /mananc pentru raceala? Tusesc si am febra 40

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la medic. Cu 40 de grade febra nu e de gluma.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceai. O felie de pâine prăjită.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mananca supe fierbinti si fructe, mai ales citrice.
Nu trebuie regim la raceala.
Ia medicamente din timp (aspirina).

| gabicoo a răspuns:

La 40°C febră sigur ai covid. Fă-ți un test și mergi la un medic! Nu este de joacă! La mine așa a început și după trei săptămâni încă nu mă simt bine!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai fierbinte și lămâie scursă in ceai, paracetamol și o ciorba fierbinte cu usturoi. La picioare înfășori o haină ceva de picioare dar sa fie cu oțet, chiar daca miroase urat îți va salva viața. In rest, mere, portocale, vitamina C, Zinc, și fa ceva sa transpiri mult, înfășoara-te in plapomă, dar capul să rămână neacoperit sa respiri.
La temperatura asta ar trebui sa chemi salvarea

| timidu89 a răspuns:

Vezi sa nu ai covid. La urgenta du-te rapid

| IceRope a răspuns:

Stai pe net.

| Andresso a răspuns:

Stai pe loc, puneți oțet din vin pe frunte/gat/picioare si ia un nurofen intre timp. Ar trebuie sa treaca dupa o zi maxim. Nu te misca, stai in pat ca e jale la 40 grade febra.
Poti sa te ungi mai peste tot si cu Carmol ca este foarte bun.
Nu-ti fa nicidecum un test covid si nici nu te duce la spital, nu asculta toti nepricepuții care-s netrecuți prin viață si necititi.

| RealKing01 explică (pentru Andresso):

Mi a trecut febra, am luat un parasinus, un tantum verde si am mancat o lamaie si o grefa, dar nu mai pot dormi noaptea ca am nasu infundat, mai mananc fructe sa ma fac bine mersi de raspunsuri.

| Andresso a răspuns (pentru RealKing01):

Cu bine! Sanatate!

| NisipLaMare a răspuns:

Corona, nu este joaca. Mergi la medic.

| rhdjskdjjcjfjdjx a răspuns:

Recomand sa nu te duci la. spital doar in cazul in care e extrem.de grav si numai poti. oameni de acolo de pot omorâ. Recomand sa incerci sa dormi, sa iesi puti la aer liber. incearca sa iti bagi picioarele sau tot corpul in cada cu apa fierbinte si pui ceva sare in apa. apoi fugi rapid in plapuma si stai acolo Sa te incalzesti la maxim pana transpiri.( bineinteles iei un pracetamol, un ceai). Spun din propria experienta, incearca si vitamine ceva.

| Davinna a răspuns:

Buna.
Prima data verifica-ti intr-o oglinda gatul, daca e inflamat, daca te doare, e posibil sa ai o infectie bacteriana.
Fa-ti un Covid antigen test sa vezi daca esti pozitiv/negativ. Consuma multe lichide pentru a reechilibra organismul, febra duce la dezhidratare.
Ia Paracetamol 1 g la 8 ore sau alterneaza. Paracetamol 1 g daca nu scade la 4 ore poti sa iei Ibuprofen 400 mg.
Antiseptic pentru gat gen: Tantrum verde, Strepsils.
Portocale, (sau suc) ajuta la cresterea imunitatii organismului. Poti altfel sa iei ceaiuri cu lamaie si Paracetamol de la farmacie, dar trebuie sa eviti sa iei Paracetamol daca bei ceai.
Daca febra persista 3 zile, iti sugerez sa mergi la medic, poate ai nevoie de antibiotic.

Multa sanatate.

| EdySauce a răspuns:

Baga ceai mult de musetel si incearca sa transpiri cat mai mult, beau multe multe lichide