| anonim_4396 a întrebat:

De la un timp, constat ca sunt mai mereu obosita, si oricat de putin as merge ma dor picioarele ingrozitor, respir mai greu decat de obicei si uneori, cand ma ridic brusc de pe un scaun, pat etc ma simt ametita si nu mai vad nimic timp de cateva secunde. Ma gandeam ca aceste lucruri ar putea fi cauzate de faptul ca fumez, de aceea imi este frica sa ii spun mamei de simptome, fiindca am doar 13 ani(da, stiu teoria cu "fumatul dauneaza grav sanatatii"). Ce credeti ca as putea avea? Sunt destul de speriata :-s.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti intoxicata cu gudroane si mizerii din tigari, iar organismul tau foarte tanar nu mai face fata. Nu este ceva usor, ar trebui sa-i spui mamei tale si sa mergeti la medic. Cu ceva tratament si renuntarea la fumat, e posibil ca in 2-3 ani totul sa se normalizeze.

| anad a răspuns:

Si fumatul isi are partea lui de vina, dar poate fi si lipsa de fier, calciu, magneziu, vitamine. Incearca sa spui mamei de simptome (fara sa spui de fumat, de care sper ca te-ai lasat)si du-te la medicul de familie sa-ti recomande tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt la fel si nu fumez... e din cauza caldurii

| Posesiv a răspuns:

1.Lasa-te de fumat.
2. Du-te la farmacie si cumpara-ti niste vitamine