| Antmrvd a întrebat:

Buna!
Am 17 ani si sunt ft speriata cam de orice si de vreo boala sau de moarte, am si anxietate destul de avansata.
De ceva timp am aflat ca fratele mamei are probleme la inima si ca mama ar avea simptome de genu…
Mi-e ft frica sa nu am…
Eu ma sperii si daca trebuie sa merg undeva si sa nu fiu insotita, ma sperii si nu mai pot sa respir…
Am zile cand nu imi ajunge aerul, simt sa inspir mai mult, ma culc si-mi trece.
Acum 2 ani am lesinat si in urma analizelor mi s-a zis ca am lipsa de ft multe vitamine.
Tin sa spun ca am si gastrita si reflux gastric si probleme cu spatele, la plamani sunt ft ok, am perfect radiografia.
Sunt ft speriata …sa nu am la inima ceva….
Am niste dureri in piept in partea stanga cu 1 cm de centru pieptului si e durere de cateva secunde si o pot arata cu un deget.
Tin sa mai spun ca am si palpitatii cand stau in pat sau cand tusesc sau sar etc si nu beau cafea, nu fumez, nu beau alcool.
Ma gandeam ca toate pot fi din cauza fricii de a nu avea problema la inima si ca poate cresc si ma dezvolt.
Am fost la dna doctor si mi-a ascultat inima si a zis ca nu vede nimic in neregula…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Toate astea sunt in capul tau, mergi la un psiholog si o sa te ajute sa treci peste anxietate si ipohondrie. Iar ca sa te simti tu mai bine, du-te sa-ti faci si analize si o sa vezi ca n-ai nimic. Acum 2 ani cand ai descoperit ca ai lipsa de vitamine nu ai urmat un tratament? Nu ai luat suplimente?

| Antmrvd explică (pentru haileewatson):

Ba da, am luat vitamax, ceea ce vreau sa spun e ca durerile in piept parca au inceput sa se accentueze de cand am gandurile astea si am aflat ce are unchiu si eventual mama.
palpitatiile si uneori simt cum stau in pat inima e calma si simt o bataie a inimii tare iesita in evidenta, iar ritmul ramanand acelasi, m-a speriat.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti ipohondra nu ai nimic, ca tine sunt multi, bolnavi închipuiti care nu au nici pe naiba, dar se dau bolnavi in ultimul hal, pe moarte eventual. Sunt intr-adevar si oameni care sunt bolnavi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa de 5 ori pe zi exercitii de respirat si vei fi mai ok.

| Ultimulom1 a răspuns:

Du te la biserică, spovedanie, pune o cruciuliță la gat și închina te mai des