| anonim_4396 a întrebat:

De o luna imi apar coșuri pe fata (mai precis pe frunte )pana acum o luna nu aveam niciun cos pe fata.De ce? Am acnee pe frunte si vreo doua coșuri pe nas, imi apar in fiecare zi cateva cosuri (acum sunt si unele peste altele) crying de ce? Arat groaznic cu vulcanul asta pe fata crying
De o luna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Renunță la junk food și mâncare grasa, prăjeli, dulciuri, consuma multă apă și fructe și legume
Acneea are mai multe cauze cred ca e din cauza hormonala e ceva tipic ești în perioada pubertății stai chill ca va trece ai grija sa nu umbli la ele sau sa le spargi ca ramai cu cicatrici
Acum din orice problema minora tu faci o tragedie of, of mai copii. Asa se întâmplă când stați numai pe net și nu ieșiți afara la joaca happy vizitează un dermatolog ai grija sa nu te dai cu tratamente luate după ureche de la membrii TPU, ce altuia i se potrivește ție îți poate face rău, trebuie sa ști ce tip de ten ai asta dermatologul îți va spune...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumescwinking
Nu o sa le mai sparg!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă te stresezi din orice faci și riduri. calmează-te oconas mic, schimba des fata de la perna și Consuma multe lichide apa de preferabil. Tu nu ai de ce sa te stresezi ca nu ai probleme grave de sănătate chestia asta trebuie sa o privești ca pe o normalitate deși nu toți adolescenții o au. dacă continui asa vei cărunti și vei avea fata plina de riduri mai devii o alta pacienta a medicilor psihologi sau psihiatri din cauza ipohondrie încearcă sa fi mai calma ca nu e cazul sa te alarmezi de la orice chestie asa am devenit eu mega anxios numai la prostii îmi stătea capul eram mega ipohondru cu tratament dat de la specialist o sa scapi și cu o alimentație sănătoasă. Asa fi o fata ascultătoare, bravo!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok,dar nu pot sa ma calmez(sa nu ma gandesc, ca imi vin tot feluri de gânduri care ma macină) si eu de o luna parca nu ma mai recunosc(parca nu mai sunt eu ), eu nu ma stresam asa din orice crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uneori e ok sa vorbești și cu părinții tăi unele chestii. nu doar sa citești de pe net, și nu neapărat probleme medicale, orice te apasa trebuie sa lași rușinea la o parte sa fi mai deschisa si sincera cu tine, cu ei. sa te descarci când ai o problema sau nu ști ceva. Noi te ajutam cum putem da părinții te cunosc cel mai bine... Acum nu știu ce relație ai cu ei... Astea sunt lucruri firești care i se pot întâmpla oricui. ar putea avea legătură cu problema ta ce ai adresat-o în întrebările anterioare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai târziu când o sa te maturizezi o sa te izbesti cu realitatea și o sa vezi ca viata nu e asa cum ti ai imaginat-o bucurate de anii copilăriei ca alta nu o vei mai avea never, trăiește clipa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am o relatie foarte strânsă între părinți. Eu i Am spus mamei mereu tot ce ma frământă, tot ce ma doare
Nu stiu in cazul meu cat de firești sunt

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-am bucurat destul pana acum o luna.Am avut o viață minunata si asta doar datorită părinților meihappy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma bacur mult pentru tine

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu crying Dacă ați sti ce am.
Acum am si limbrici si oxiuri crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bucur*
Na tu o tii pe a ta laughing încă ai o viata minunata da nu realizezi acest lucru fiindcă gândești prea mult laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate,sper sa fie asa
Ca ma gandesc si ma stresez din orice sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Peste 2 - 3 luni o sa razi când o sa îți vezi răspunsurile și întrebările în sensul ca o sa fii bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

happy din nou sper sa fie asa
Si cand o sa fiu mare sa imi aduc aminte cum credeam ca sunt eu gravida la 14 ani..Chiar a-si vrea sa fie asa, doar in capul meu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Gravidă la 14 ani
Actor principal Denisa
Secundar, un halal prosop cu...
Titlu original Denisa & prosopul fermecat
Data lansării- unknow mi lene sa trag cu ochiu
Gen- drama - comedie - sf
Continuarea - dawnload 0.97 98 99 error - error - wtf

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

? prosopul si cada fermecata

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ha ha..Nu pot sa pun emote
Asta chiar ma amuzat

| aumih16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ai cosuri! asa ai zis spus si ca esti gravida! cine te mai crede intelege nu stiu!

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

laughing ma amuzi sincer!
Stau si ma gandesc, sa consider asta un raspuns..Sa nu stiu nici ce am pe fata, asta ar fi ciudat rau.Dar ce sa am? Iese pielea din minelaughing am acnee(coșuri)

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

Am presupus.Nu an zis bai gata 100% sunt gravida laughing
Dar acum 100%am acnee

| aumih16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine fa ce vrei! nu te mai ajut! ca sasa vad ca spui zici numai tampenii!

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

Ce tampenii? Un exemplu de o tampeniehee hee?
Si cum ati putea sa ma ajutati? Sa imi ziceți că nu am coșuri cand eu am fruntea plină?

| aumih16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce nu folosesti creme pentru cosuri daca ai! nu iti bate joc asa de oameni! te rog frumos!

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

laughing Cum imi bat joc? Am jignit/lovit eu pe cineva? Folosesc ceva dar mai multe apar si dispar puține, nu tine pasul crema cu acneea.

| aumih16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine fie! poate ai dreptate!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Răspuns câștigător

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

Eu cred ca da.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Funda?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Urmează

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cam multehappy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai taie din ele. Prosopel

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing prosopel si cadita

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ma ca ati innebunit lumea cu nu manca aia aia aia, nu are treaba asta, eu am mancat de cand ma stiu multe dulciuri, prajeli si orice, si nu am nimic din ce are ea. Bine am mancat si sanatos, si mananc in continuare, am avut grija cat de cat sa am o greutate okey.
Cand iei o gogoasa din aia calda, o rupi in doua, vezi asa putin aburul ala, pui pe ea dulceata de capsuni cu fructe intregi sau nutela, mori, nu alta, si nu ai nimic daca nu te ingrasi.
Manca lumea de 100 ani paine alba multa, branza telemea grasa, gogosi, clatite, cartofi (amidon e ca si zaharu doar ca nu e dulce), dulceata, deci hai sa lasam asta, de la un timp gata, aia nu, aia nu, aia nu. Si nu aveau nimic oamenii aia, mureau de moarte buna.

Ea are alte probleme, trebuie sa se duca la medicul de fam asa cum i-am zis, si sa spuna tot, sa vedem unde o trimite.

Iar sa zicem ca daca de la mancare faci nu stiu ce, nu mancarea e de vina, e altceva, ca altii de ce nu au nimic?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Are legătură când ai deja acnee. regimul alimentar bogat în carbohidrați și zaharuri dezechilibrează nivelul de insulina si duce la apariția sebumului în exces, trebuie sa se ferească de alimentele procesate.cand spuneam de fast food nu neapărat la grăsimi ma refeream ci la carbohidrații procesati
Pizza, ciocolata, hamburgerii se afla pe lista neagra care favorizează Acneea. Eu i-am spus ca una dintre cauze ar fi o dereglare hormonala nu i-am spus ca asta e principala cauza a acneei dar e mai ok sa evite alimentele procesate ea face ce crede ca e mai ok pentru ea

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ciocolata înrăutățește acnnea nu o cauzează eu consider ca i-am dat un sfat util

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu nu lua ce e bun omului ca asta duce la frustrari, cu moderatie totul e permis! Exista si tratament pentru acnee fara restrictii alimentare. Nu zic ca nu o fi util sfatul dar e frustrant, si nu stiu daca problema ei e acolo.
Nu stiu daca e chiar acnee, nu stiu, prea multe i se intampla in timp scurt. Trebuie de urgenta la medic, sa ne zica apoi ce a facut.
Ori e de la pubertate si tot organismul sufera un cutremur sa zic asa, un dezechilibru hormonal, ori nu stiu.
Trebuie intai sa aflam ce are, apoi sa vedem cum se rezolva.

Aia cu carbo si acneea am auzit si eu ca e cum zici. Tot unul de pe forum zicea ca nu vrea trat ci dieta, daca o putea duce, e ok, dar ala avea pe bune acnee de mult, eram sigur ca o are.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai sa nu mai mănânce dulciuri ca și asa o zis ca nu știu ce are la burta normal ca moderat în limitele ei da ciocolata dacă mănâncă des ii poate cauza și mai multe probleme ea zice ca are eu știu ce are ce nu are eu i-am dat un sfat. prin ce stres trece ar fi mai ok sa renunțe la ce am spus eu măcar pana se mai liniștesc apele

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mananca aiurea, este altceva si foarte des, eu am luat ca ar manca moderat cum e permis. Cine nu mananca moderat o pateste oricum oricine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Moderat este recomandat pers ce știe sa dețină controlul asupra lor nu celor care nu îl au, gen mâine o bere poimâine mai multe și tot asa asta e în funcție de persoana care are cât de cât o mica ambiție și nu se lasă influențat de stres, depresii, griji și alte cele. Unii mănâncă în unele cazuri abuziv când trec printr-un stres mai mare nu mai au autocontrol...
Ea trece deja prin asa ceva. Din cauza temerii fictive, a tiparului ei de gândire

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stim daca mananca aiurea si in plus. Moderat este din toate cat se vrea atat timp cat nu se folosesc grasimi saturate, alimente bogate in colesterol, si nu urca greutatea. Ca degeaba mananci 3 oua pe zi care nu-s multe daca au foarte mult colesterol.
De toate adica si mancare gatita si legume, dulciuri si asa mai departe. Plus ca in stres urca cortizolul si noradrenalina, in mod normal scade pofta de mancare. Dar la unii poate urca.
Mananci daca-ti e foame sau pofta, nu daca esti trist sau stresat, cand esti trist nu iti mai arde de nimic, cand ai stres, esti in alerta, in general cand esti bine mananci, ca esti relaxat si doritor de inca ceva placut. Dar mai sunt care mananca si asa.

Insa nu cred ca e cazul ei, ca nu a zis despre asta. Ca daca avea asa ceva, precis spunea, ca i se parea anormal clar.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu doar am vrut sa ii aduc la cunoștință ca ar trebui sa o lase mai moale cu junk food și dulciurile atât tot dacă ea zice ca ii apar în fiecare zi câteva coșuri nu ar fi recomandat dar cauza desigur o știe doar un medic doar ca ar trebui sa tina cont măcar moderat de sfaturile alimentare

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asta da. Dar eu pornesc de la ideea ca fetele mai putin exagereaza si o iau din oficiu ca mananca moderat, ca majoritatea au grija de silueta. Tu nu ai zis sa o lase mai jos, ai zis sa renunte, aia nu mi s-a parut in ordine. Dar chiar sunt curios si de alimentatie ce zice, daca e ok sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da am zis sa renunțe ca ar fi mai ok da nu pentru o perioada îndelungată la ciocolata și mâncarea procesata carbohidrații procesati sa fie mai careful

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, sa se duca la medic si asteptam sa ne zice ca a zis specialistul.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Specialiștii. Ca are mai multe probleme. Asa reiese din întrebările ei.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! Ca i-am zis, ca de la un timp vine cu mai multe probleme, sa zica la med de fam tot, macar sa ne zica ce a zis primul specialist, si ne dam seama imediat ce si cum, ca mi se confirma banuiala sau nu. Ori este furtuna hormonala in corp si atunci e normal ca se dau toate peste cap temporar, ori e anxietate mascata si-s toate somatizari.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cum sa am acnee de la dulciuri? Eu nici nu mănânc dulciuri! S-au ceva sa fie de la alimente, exculs

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

S-au poate si furtuna in corp si anxietate...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai da.Am mai multe probleme

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu nici nu mănânc mult, sunt slaba, dar am burta mare..Chiar mănânc putin, am 46kg la 14 ani, si sunt și foarte înaltă

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici nu mănânc dulciuri si ciocolată.Am si oxiuri si asta imi face rau.Nu exagerez dar cred ca de luna trecuta nu am mai mâncat o ciocolată

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am luat GeroVital stop Acnee. Sper sa imi treaca cu asta

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Burta mare?! Slaba si burta mare?! La barbati se intampla asta, ca ei fac burta aia disporportionat cu corpul, si da, unii au corpu slab dar burta, dar poate ai si tu la fel, nu stiu. Daca nu mananci mult, de unde burta mare? De cand e mare burta?

Da, poate ai si anxietate si furtuna hormonala, la medic vei afla.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aia cam ii ziceam si eu colegului ca nu e de la alea. Se referea la cabohidrati de fapt, nu neaparat dulciuri, adica si paine, cartofi, paste, orez. E corect ca am citit si eu ca aia care au deja acnee, se intretine daca mananca mai multi carbo, si trebuie restrictie de carbo, dar nu stiu de ce eu ma cam indoiesc de asta.
Adica cica astia nu au voie sa manance nici ca un om normal carbo ca sa nu se agraveze sau intretina aia, mi se pare anapoda. In timp ce altii nu au nimic.

Trebe gasita cauza acneii, nu sa nu mancam ca sa nu o intretinem sau agravam, asta e o prostie. Si eu cred ca e exclus de la alimente. Exista tratament insa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De 3 saptamani e așa mare, e rotundă.De dimineata parca e mai trasa, dar dupa micul dejun se umfla si e așa toata ziua, si tot asa de o luna

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Păi iau GeroVital stop Acnee..Si eu zic ca e exclus de la mâncare, nu am mâncat ceva ce nu mâncam, adică ceva nou..Tot asa cum mâncăm si inainte, totusi de o luna sa am acnee, nu e de la mâncare.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da,burta mare.Slaba si burta mare.Pana acum era moale dar azi e putin mai tare crying ce sa fie si asta?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si cand apas pe burta simt ceva rotunjor si tare si pot sa il mutcrying ce o fi? Pot sa il mult in burta si e tare sad

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce e cu burta, sper ca nu esti gravida dracu! Mai in gluma mai in serios, ca tot iti faceai tu griji.
Si cu acneea pana la urma ce treaaba ai tu? Las-o sa treaca. Da, nu e de la mancare, ai dreptate, ca asa mancai si inainte.
Aia e, nu te uiti in oglinda si nu te vezi, asa cum a aparut, asa dispare dupa un timp. Nu e asa mare problema. Iar altii ori te accepta cum esti, ori sa se duca tare, ba mai bine, ca afli care-s prietenii adevarati, asta daca ar fi probleme cu ei, daca nu, e mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sper si eu ca nu crying
De exemplu acum e moale!
Arsuri nu mai am de 5 zile si greturile nu mai sunt matinale, apar din cand in cand ziua si trec rapid.Dar e normal sa simt aia tare in burta? Acum nu prea o mai simt ca burta e mai moale

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si de dimineata de cum ma trezesc parca e plata asa(Si e tare putin), dar dupa micul dejun se umfla si devine moale si e așa pe tot parcursul zilei.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca e normal sau nu, nu realizez ce poate fi. Vedem in timp, daca burta se mareste, e clar ca ai fi insarcinata, daca nu, este altceva. Dracu stie, ca le cam ai pe toate tu vad ca. Oricum acneea nu are treaba cu sarcina la o adica, ceva se intampla de se dau peste cap multe, nu prea am mai auzit asa pana acum.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa, atunci nu e sarcina, e altceva, Retii apa mai multa decat trebuie, sau te balonezi. Daca era sarcina burta ramanea la fel cam.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Burta e tare asa pe stomacul gol de dimineata, după se face moale si mai mare, dar parca e rotunjoara asa crying

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dar cum doamne, nu am avut niciodata contact si iubit crying
Dacă nu erau toate simptomele nu ma gândeam in veci la o sarcina fara contact.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Balonata,nu cred. Poate e de grăsime, cine stie.Chiar dacă eu nu prea mănânc mult.
Am citit ca si acneea apare in sarcina!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am toate simptomele sarcinii înafară de : pofte, oboseala si miros fin(sau sa mi-se faca rau la mirosuri) crying
Dar de cand presupun eu sarcina mi-a venit menstruatia dar cam ciudatel(in martie a venit o culoare roșu aprins, a ținut 3 zile si nu prea cantitativ, dar nici chiar 2 picături pe zi, după a 4 zi de ciclu dimineata am gasit o pata pe lenjerie de sânge, apoi nu a mai curs si a5 zi la fel, de dimineata o pata de sânge, luna trecuta a ținut 7 zile si ok cantitativ, nu ma mai tinut niciodată 7 zile si nu am mai pățit sa curga o pata de dimineata, ziua aia sa nu mai curga si in dimineata următoare sa curga din nou ) crying

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai pus intrebarea daca poti ramane insarcinata daca ala si-a dat drumul in apa, ai uitat? Nu ai intrebat degeaba.
Ti-am zis sa faci un test nu ai vrut (de parca fuga ar fi schimbat situatia la o adica.)! Tot ce sper e sa nu fi insarcinata.
Nu pierdeai daca faceai un test de la faramacie, dar aia e. De fapt ii era frica ca nu cumva sa afli ca ai fi insarcinata, de aia nu vroiai sa faci! Dar asta te-ar ajuta?
Poftele nu apar la toate gravidele, nu era un simptom automat asociat.
Grasime nu are cum fi, ca aia nu se duce peste noapte si dimineata sa fie burta plata.

Dar daca ai fi sa zicem (desi nu cred, ca si tine zic si eu), e bine sa stii din timp sa faci intrerupere de sarcina, daca afli prea tarziu, s-ar putea sa nu mai poti.
Daca nu ai stat in apa in care prietenul si-a dat drumul, atunci 101 % nu e sarcina, insa am banuit din cauza aia, ca ai fi stat in apa aia din moment ce ai intrebat.

| Mosotti a răspuns (pentru aumih16):

Nu isi bate mai joc, e speriata, se intampla prea multe chestii si nu stie ce se intampla. Eu banui o sarcina, dar nu stiu, de aia i-am zis sa faca un test si refuzase acum 2 sapt parca. Zice ca nu a avut contact, insa cand a intrebat daca putea ramane insarcinata daca sperma era in apa, inteleg ca ceva s-a intamplat.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si daca am stat, cat sunt sansele? Sau de pe un prosop?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu stiu daca a ejeculat vreodată cineva in apa.Dar daca sunt gravida cu adevărat, tot am luat eu sperma de pe undeva

| aumih16 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai asa am zis spus si eu! dar nu ca nu are! ca nu stiu ce! sa afle de la altii raspunsul daca e pe asa! nu sunt persoana potrivita eu! sau altii!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer nu stiu! Realitatea va arata ce se intampla. Daca desi mananci normal burta creste, e clar.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca nu sti, de ce ai pus atunci intrebarea daca se poate lua din apa necazul sarcinii?

| Mosotti a răspuns (pentru aumih16):

Pai daca nu esti persoana potrivita, nu zice ca isi bate joc, zi frumos ca nu sti si gata. Dupa ce e speriata ii mai dai si tu in cap. Nu generaliza, aici pot intra si medici si sa nu sti ca sunt, pot intra orice fel de oameni, de la infractori la mari politicieni!
De aia si intreaba, si e normal.

Eu cand am fost la medic, ma intreaba "tu esti x de pe site ala?", Am ramas masca! Deci el era acolo si citise ce intrebasem, doar ca nu se dadea medic public pe site. Se stia ca e, dar nu stiam eu ca eram nou, si nimeni nu mi-a zis.

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

winking ok

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Păi poate odata chiar a ejeculat, ca daca sunt gravida, totusi au ajuns cumva.Si sunt 2 posibilitati: cu cada sau prosopul

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Wow interesant.

| aumih16 a răspuns (pentru Mosotti):

Da ai dreptate! cred ca raspunsul mai potrivit nu e pe TPU! parerea mea!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt cele doua posibilitati. Exista posib, aia cu "nu are cum" e o naivitate totusi, mai ales aia cu cada, totul e posibil in viata asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da sad

| Mosotti a răspuns (pentru aumih16):

De ce nu e potrivit aici? Pe orice forum pot intra orice fel de oameni, nu scrie nicaieri ca pe TPU nu, unde nu te astepti se poate intampla.
Daca stiai fiecare user cine este cu certitudine, atunci da, puteai zice ca nu pe TPU, in timp ce pe alt forum aflai ca sunt si medici, avocati si altii.
Mai ales pe arii de specialitate.

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

Pe TPU am cautat sa gasesc doar niste păreri despre simptomele mele, nu sa imi zică direct ce boala am

| aumih16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh inteleg!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este, de ce nu ai dorit sa faci test? De frica nu? Ai preferat probabil sa stai in incertidudine probabil, ca te simti mai bine asa.

| aumih16 a răspuns (pentru Mosotti):

Am inteles atunci off!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu o sa fac.Totusi ma duc la farmacie, cumpăr un test de sarcina, dar eu am 14 ani.Ce o fi o fi de acum.Si daca aflu ca sunt cum ma simt, mai bine? Asa macar poate mai am speranța că nu sunt, dar cu testul.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca esti si avanseaza sarcina si nu mai poti intrerupe ce faci? Ca de aia am zis, ca poti avea mari probleme, asa macar iei masuri de urgenta sa scapi, ca asa daca era doar de psihic normal ca era bine sa nu afli, daca nu te ajuta. Macar sa nu fi.
Avortul se face cam pana in a 10- 14-a saptamana. Deci dupa 3, 5 luni.

Citeste aici:

"https://doc.ro/......recuperare

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pa in ce saptamana se face? Burta e moale acum, am citit ca in sarcina e tare.Greturile usoare, în sarcina unele femei vomitau si de 5 ori pe zi...Eu presupun ca daca a-si fi sunt in saptamana 14, din ce am citit cand apar simptomele..Si mi-a trecut greata, o mai am putin dar nu matinală. Si ma doare capul si cam des

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și dacă sunt ce ii zic mamei, cine e tatăl? Tatăl e cada sau un prosop..Asa zice ca sunt Fecioara Maria

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Acum ce o fi o fi.Mi-a crescut si par pe burta crying Si areolele s-au inchis.SI sanii ii simt mai grei, poate ca trebuie sa imi vina menstruatia pe 20

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa atunci daca a crescut si par pe burta, asta nu ar avea leg cu sarcina! Ziceam ca daca a fi, il dai afara pe ascuns si ai scapat, nu va mai afla nimeni ca ai fost, ca tocmai de aia am zis, ca daca trece timpul (ti-am dat unde sa citesti, scrie si pana cand se face 10-14 saptamani maxim), si nu mai poti face, atunci se va afla si atunci e buba.

Dar sa zicem ca nu, si sa fie bine. Si oricum nu cred ca e sarcina ca dupa ce descrii tu, nu seamana, burta e constant la fel continuu, nu ceva tare, sau nu, nu mai plata sau mai neplata.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu o am moale acum.Cand am stomacul mai gol e tare.Si de la ce sa imi crească par?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Est A e, oricum dupa parerea mea avortul e o crimă. Dacă o fi sa fiu Fecioara Maria, asta e

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu am citit undeva ca in sarcina apare si par pe burta.Pe mine ma doare si capul cam des si am si secretie vaginala abundenta, dar sigur nu e o infecție

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eeee, in razboi au murit 50 de milioane de oameni, ce mai conteaza, plus ca nu e crima, atat timp cat international s-a stabilit ca se face avort pana la un anumit timp, s-a stabilit pentru ca, de fapt ce ai in burta nu e format inca ca lumea, nu are nici creierul ca lumea, nici durerea nu o simte ca nu are cu ce! Si oricum si daca ar simti, nu ar fi constient de asta, deci e egal cu zero, insa nu simte. Asta e dar aia e, ai suporta consecintele, daca daca ti-ai asuma, este okey. Insa sa ai ce oferi al copil, nu sa faci o crima mai mare sa se chinuie fara aia, aia, ailalta.

Daca ai menstruatie nu e sarcina, cel putin asa stiam, dar sincer nu sunt sigur la asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si azi dimineata burta nu mai este plata crying
Ma doare si capul cam des, nuribez si frecvent.Da, menstruatii mai ciudate am avut in ultimile 2 luni.Una m-a ținut 7 zile(Pe mine de obicei ma ținea 4) si una 3 zile, cu o culoare roșu aprins si cam putin cantitativ, dar nici chiar 3 picături

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si simt sanii mai plini si grei.Este un semn ca se apropie menstruatia? Mie trebuie sa imi vina pe 20 luna asta. Sper sa imi vina sad

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vine e ok! Nu ai sarcina, am intrebat pe mama, 9 luni cat e sarcina femeia nu are menstruatie. Nu conteaza ca ai avut ciudate, aia e de la celelalte probleme, fara leg cu sarcina.
Abia astept sa vad daca pe 20 vine, cred ca vine. Tu cand ai stat pe acel prosop sau in apa? Acu cat timp?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu zic ca daca a-si fi Gravida, a-si fi in 14 saptamani. Ca pe la 6 saptamani greata, si acum la 14 a dispărut (cum scrie in toate articolele ca dispare la majoritatea), deci pe 13 Februarie cand mi-a venit menstruatia presupun.Nu stiu daca era vreodată sperma pe prosop, dar zic asa ca daca e sa fi rămas, am rămas cumva si astea sunt variantele cele mai sigure adică doar la astea ma gandesc.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sper si eu sa-mi vina.E posibilă o menstruatie ciudata de la dereģlarile hormonale? Si acum nu stiu dar urinez odata la 2 ore, noapte nu, doar ziua.Si eu nu beau multă apă, 1 litru pe zi nici atat nu cred ca beau

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, normal ca se poate o menstruatie de la dereglari hormonale. Mananci cumva mai putin dulce decat inainte cand nu urinai des? Adica paine, paste, cartofi, orez? Ca dulciuri zici ca nu mananci. Sau mai nesarat?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu.Mananc ceea ce mâncam si de obicei. Orez nu am mai mâncat de mult, pâine nu prea mănânc (nu mănânc multă pâine de mica), cartofi da, mănânc cam odata la 3 zile, paste nu am mai mâncat cam de 1 saptamana

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, atunci nu stiu de ce urinezi des atunci. Iese mai multa apa cand sarea e mai putina dar si cantitatea de amidon sau zahar, ambele sau doar una din ele.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nici eu nu stiu crying

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia e, nu te mai ingrijora, stai asa si vedem ce se intampla, ce o fi o fi, ce atata panica?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da...Cum ce atata panica? Am un viitor deschis in fata mea, am scoala de urmat! Si daca a-si fi eu a-si fi distrusă. Viața mea nu ar mai avea niciun rost, nu ca acum are.Pur si simplu eu daca sunt garantat nu o sa fac față la toate astea, asta e am 14 ani, ce o fi o fi, mie sincer imi ajunge si atat.Macar ma bucur ca nu am avut o viață grea, adică sa stau prin spitale etc.Mereu am stat împreună eu si familia mea. Daca nu a-si fi ar fi ceva, Doamne cred ca o sa fiu cel mai recunoscător om vieții.Incerc sa nu ma ingrijorez, dar ma gandesc la mine, la familia mea si ma ia o stare proasta si pur si simplu incerc sa plâng sa ma liniștesc, si tot imi vin gânduri rele si nu ma mai pot opri.Imi dispare greata si arsurile, apar altele, nu mai sunt ca inainte..Si a-si da orice să fiu ca inainte, chiar daca poate atunci nu imi plăceacrying

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si a-si mai scrie, dar asta am pe suflet in momentul asta

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai f bine ca scrii, scrie ce simti ca nu e problema.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Gata,nici nu vreau sa ma mai gandesc la asta.Asta am avut de zis, si pentru mine inseamna foarte mult

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am zis ca ai o anxietate, de aia nu mai esti ca inainte, pe langa chestia hormonala de apar tot felul de chestii, pai si daca panica e, tot nu rezolvi nimic, dar nu poti controla! Stiu asta, aveam si eu ganduri, nu dormeam noaptea, aveam tot felul de frici de viitor, de aia, de ailalta. Ca sti si tu ca nu e cazu de panica, dar degeaba, simti altceva, ca asa face anxietatea, te controleaza de-ti mananca viata si zilele.
Dar eu am rezolvat-o, m-am dus la medic, am spus la parinti si la toti, m-au ajutat, nu imi era rusine sa zic ca nu is in ordine, tu nu vrei sa se afle, am inteles, nici macar parintii. Dar nu te ajuta, faci oricum cum vrei, oricum vor afla pana la urma ca te vor vedea ca nu esti in ordine, se va observa si la rezultatele de la scoala. Ca daca ai ganduri, mai inveti tu cucu.

Acuma depinde, daca e doar o frica de ce ai si atat, poate trece odata cu rez problemelor, asta daca problemele sunt pe bune, daca-s date de anxietate sau altceva, vor trece odata cu ea.
Dar la tine e o explozie ciudata de probleme in timp scurt.
Daca e hormonal, treptat vor dispare, sincer esti la varsta cand se intampla schimbari hormonale ce-i drept! Da, se pot da multe peste cap, nu e de mirare uneori.
Si daca e doar frica normala, pana la urma e normal sa ai teama ca na, nu sti ce va urma. Si pana nu te convingi tu ca nu e problema, frica nu trece, si asta e corect, degeaba spune unu si altul.

Sa vedem in 2-3-4 sapt cum esti! Scrii aici. Nu are sens sa deschizi alta intrebare. Scrii orice problema aici de sanatate. E mai simplu de urmarit dar faci cum vrei.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am doar o frica! Si dorm noapte.Rezultatele la scoala online sunt chiar mai bune.Dar inainte imi era frica se tunete și fulgere, acum poate sa mă trăsnească si in cap ca nu imi pasa. Sper sa fie una din astea sad sau daca nu...nici nu mai vreau sa zic.Ma uit in fiecare oră la burta, o apas inainte mă loveam si in burtă. sad
Mie nu ca imi este teama de simptome, imi este teama de sarcina(si asta cu simptomele.)
Asta e singura mea problema, de care nu pot scapa. I-am spus mamei, a zis ca de la oxiuri poate am arsuri si greturi, daca analizele au fost bune ( dar su nu cred ca de la oxiuri) a vazut o intrebare de pe TPU si a zis:Tu crezi ca esti gravida? Dar ce, ai prieten? Eu i-am spus că nu am prieten si la simptomele astea cred ca sunt. Ea a zis : Cum ca doar nu esti Fecioara Maria!
După ce mi-a spus asta 2 zile m-am mai linistit, dar dupa panica a revenit

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Treci prin ce am trecut eu, puneam mana sa vad daca m-am ingrasat sau nu, tu din alt motiv, de pe azi pe maine. Si eu cred 98 % ca nu ai sarcina, e prea putin probabil, dar na, teoretic era o posibilitate. Cunosc trairile tale, temerea, teama, gandurile la mine erau alte motive, dar principiu era acelasi, asta ian 2009 si tot 2010! Aaoleo, daca am aia, ailalta ce fac? Te gandesti la toate cumulate, nu doar la sarcina. E normal, apare aia, ailalta, cealalta din senin asa.

O sa iti vina menstruatia si o sa fie ok, insa problemele alea le ai si sa speram ca vor trece, se mai intampla la unii la pubertate sa apara tot felul de dereglari in corp la pachet asa. Daca te lua la 18 ani, era nasol, ca nu era pubertatea, dar intre 14-16 ani este.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cineva care chiar știe prin ce trec.Nu stiu, sper sa fie asa.E foarte ciudat, adică trece aia, apar altele tot asa din senin. Si eu chiar nu stiu ce fac cand dorm, dar de 2 zile ma trezesc cu mana pe burta (pe piele) sad
Toți ziceți că nu e posibil, dar ce e in sufletul meu doar eu stiu.Pe bune cand eram mica orice simptom,chiar nu il băgăm in seama (adică mica, înainte să cred eu ca sunt gravida) si trecea de la sine, acum apare vreun simptom(citesc simptomele sarcinii, vad ca scrie ce am eu) din nou panica. Sper sa vina, înainte ma rugam sa nu vina (ca nu imi plăceahee hee ) dar nu stiam eu ca e așa importantă, acum ma rog sa vina si sa vina ca inainte, dar daca nu vine luna asta crying ce as putea face?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am zis ca nu e posibil! Am zis ca in mare procent nu, posibil este orice.
Ca oricum fecioara maria nu a fost gravida aiurea, aia e minciuna, religia e minciuna si se stie, ea s-a cuplat cu unul si atat. Isus era doar un om de rand care era bun si tinea cu saracii, de aia l-au asasinat bogatii. Deci nu era nimic SF cum se zice.

Da, sarcina la tine era diabetu si ingrasarea la mine, doar tema difera ca motiv de anxietate, ca era sa ca nu era, muream de panica. Aoleo daca... aaaaaoleu, daca...maine pun pe mine 1 kil, daca urca glicemia. Dar la mine era anxietate deci deja boala.
Pana pe 20 nu ai ce face, trebuie sa treci prin starile astea, asta e realitate. Si la tine, daca dupa ce te convingi ca nu esti insarcinata si tot ramane panica de altele, atunci e si la tine de tratat.
Daca trece dupa aia, e okey.
Abia astept sa imi zici pe 20 cum e!

Aaaoleu, ma terifia panica aia.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ok..Cum sarcina la mine era diabetul si îngrasarea? Eu nu m-am îngrășat, ba chiar am slăbit și diabet nu am.Nu stiu, si ce credeti ca Fecioara Maria nu a rămas gravida fara un bărbat? Eu a-si zice ca da, totusi Fecioara. Sper sa nu fiu, adică sper crying
Si sa-mi aduc aminte peste cativa ani cat timp bun am crezut ca sunt eu gravida la 14 ani și nu am nascut nici acum laughing
Pana pe 20, eu cred ca si mai încolo de 20.Eu chiar a-și vrea sa ma îngraș putin

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu are legatura, am zis ca la tine cum obiectul fricii e sarcina, la mine obiectul fricii era diabetul si ingrasarea, dar aceleasi trairi, frici aveam si eu, zi de zi.
Cum stai tu cu mana pe burta, asa eu stateam cu ochii pe cantar zilnic desi nu era cazul, asa in frica ca si tine.

Nu zice da, ca nu sti adevarul, nu a fost insarcinata fara barbat, a fost cu unul oarecare, asa au vrut smecherii lumii sa credem, ca aia a ramas gravida aiurea, ii avantaja sa existe religie si divinitate.
Te mai ingrasi putin daca o sa mananci mai mult ceva, altfel nu ai cum.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu mănânc mai mult, ba chiar mai puțin ca am slăbit. Si acum dimineata burta e tare si plata si umflata mai sus de buric, daca mănânc ceva sau peste 1 ora cam asa se umfla cu totul si ia forma aia rotundă, se face mare, si daca port un tricou se vede foarte clar burta mea..Eu zic ca de la grăsime nu e, alt ceva ce ar mai fi....Pai cum si daca Fecioara Maria nu a rămas gravida aiurea, sa raman eu.
O sa incerc sa nu ma mai uit la burta(Dar sigur nu pot sa ma abțin) si ma ui peste mult timp sa vad ce s-a mai întâmplat, dar cand o vad asa de mare nici nu pot sa ma abțin, mi-e frică ca pana atunci se dublează volumul.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa incerci tu sa nu te mai uiti, dar nu poti, o sa simti teama si o sa te uiti, pana nu afli adevarul, nu te linistesti, dar si daca e imposibil, tu tot ai frica asta de fapt, ai dat putin in afectiunea numita anxietate. Sa vad daca trece dupa ce afli ca nu.
Mama parca ma vad pe mine "aaoleu, daca s-a dereglat ceva si picioarele nu se mai subtiaza ca m-am ingrasat de ieri pe azi", desi temerea era total aiurea, era apa retinuta si iesea afara a doua-treia zi, zic ca gandire.

Daca e de la grasime nu are cum dimineata sa fie plata burta la tine, grasimea ramane permanent si scade lento cand slabesti, in nici un caz de pe o zi pe alta, poate retii apa in tesuturi, si atunci poate simula ingrasarea.

Pai tocmai, nu cred ca ai ramas tu gravida, si pana la urma si aia cu apa si prosopu cred ca-s motive tot de la anxietate aiurea de ingrijorare, mie acum imi e putin mai clar, ca m-am gandit. Tu de fapt ai anxietate si fabrica temeri, motive si tot felul, dupa adevar ne clarificam ce este.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dacă a-si stiu 100% ca nu sunt m-as liniști. Poate am anxietate, ipohindrie, dar aveti dreptate, chiar nu pot sa ma abțin să nu ma uit.Si daca apare un simptom, repede citesc simptomele sarcinii, si e unul din ele.Iar ma panichez, ma uit la burta, o apas sad
Ma doare acum si capul in fiecare zi sad
Dar e evidenta burta, de la ce ar putea fi? Dacă port un tricou se cunoaste foarte bine

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vad daca dupa ce sti 100 % daca te linistesti, eu asta vreau sa vad, ca am indoieli totusi. Ce stiu eu ca nu raman celelalte temeri, simptome si altele?
Cu burta retii apa peste zi probabil, si dupa aia urinezi des cum ai zis, si dai apa afara si a doua zi e plata, se retrage apa din tesuturi. Bei iar apa, iar o retii un timp pana incep urinarile dese.

Aaa pai da, exact! Ma dureau picioarele, gata, era de la diabet, aveam sete mai mare, gata diabet, idem! Hahahaha, si acum am in jurnal scris din 2009-2010 ca scriam zilnic totul. Si mda, acele simptome erau si la diabet ce-i drept, dar nu aveam.
Daca glicemia era buna ziceam "Da, dar poate maine sa nu mai fie", circ ma.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

crying dar urinez odata la 2 ore, si de ce dupa ce urinez ziua nu se face plata? Câteodată tare, câteodată moale si sunt si ceva tare in ea(burta ). Daca raman simptomele si eu nu sunt 100% gravida, e sigur ca simptomele sunt de la alt ceva, nu stiu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si credeti ca daca imi vine luna asta menstruatia ar trebui să mă liniștesc? Chiar dacă vine ciudat ca in ultimele 2 luni de când cred ca sunt gravida?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Au apărut brusc acum noi simptome:am dor gingiile de jos si sunt umflate, nu am mai pățit asta pana acum (simptomele sarcinii:gingii umflate si dureroase) asa brusc a început durerea gingiile, nu mi-a căzut niciun dinte de curând, nu stiu de ce.
Simptom 2: parul îngrășat, am facut baie marti, si de ce am parul îngrășat (sau cum se spune )? Si asta tot de la sarcina apare am citit

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca ar trebui sa te linistesti, cine e gravida nu mai are menstruatie pana naste. Daca dupa ce iti vine esti bine, e super.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama..zambesc si ma vad pe mine, ce chestie. Vom vedea daca simptomele sunt de acolo in functie daca vine sau nu menstruatia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca este doar anxietate si da tot felul de simptome, atunci nu ma mira. Ca e cam imposibil sa apara probleme asa multe pe bune. Nomal ca nu ti-a cazut nici un dinte.

Bai baieti, nu face fata misto daca cumva va ganditi la asta vreunul, e pe bune ce zice, chiar simte ce spune.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

crying Si poate sa vina, daca mai am simptomele sarcinii sunt gravida crying
Unele femei au avut menstruatie in sarcina(poate e si cazul meu, chiar daca a fost mai ciudatica )

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da crying
Adică cand zic ca ma doare undeva, chiar ma doare nu ca e in capul meu.Si cum de anxietatea are simptomele sarcinii? Sau ca ma gandesc su ca sunt gravida si simptomele anxietatii sunt simptome de gravida sad

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu nu zâmbesccrying

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu cred ca o sa fiu bine dupa ce vine menstruatiacrying asa a fost si luna trecuta, si surpriza am tot felul de simptome acum

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa raspund la 4 mesaje odata

1 - Da, chiar te doare cand zici, nu am zis ca e in capul tau, cel putin eu nu zic asta, dar doare aiurea, durerea e reala dar din motiv fals. In capul tau este doar crezul ca ai boala respectiva care da durerea aia, in rest percepi totul 100 % real ca simptome. Anxietatea cum am zis, poate simula simptome la ce vrea, la mine cum simula simptome de diabet? Sau simptome ca si cum m-as ingrasa desi nu era asa, ma pacalea cu retinut apei in tesuturi ca s jur ca e pe bune.
2 - Daca tu zici ca unele fete au avut menstruatie in sarcina, nu te contrazic! Sincer nu am auzit asta eu, o fi daca zici tu si daca ai citit.
3 - Normal ca nu zambesti in starea asta, eu eram impietrit la figura! Adica sa mor de frica si sa zambesc? Ar fi fost culmea, pai nu puteam nici daca voiam, nu aveam emotiile necesare sa dea zambetul.
4 - Ai zis bine acum "nu cred ca o sa fiu bine.", sa vedem, nu stiu. Daca ai anxietate ar fi logic sa nu treaca, vom vedea.
Daca nu trece, o sa ai ceva de facut care nu-ti va conveni, dar va trebui sa faci, insa pana pe 20 nu are sens sa zic, ca poate nu va fi cazul.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ce o sa am de făcut?
sad

146 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu stiu, am cunostinte in psihologie, psihiatrie, diabet, nutritie, in ce spui tu nu.

| Wr3nch a răspuns:

Cati ani ai? Probabil apar de la schimbari hormonale, ceva normal la adolescenti.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

14 ani crying

| aumih16 a răspuns:

Probabil varsta! schimbarile hormonale! la adolescenti e ceva normal firesc chestia asta!

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

Dar asa multe crying o frunte plină de coșuri, si sunt și coapte (sa zic asa) Si cat mai durează? Arat ca un monstru, eu înainte fara niciun cos si acum un vulcan pe fata mea

| aumih16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici cred ca pot sa te ajut cat de cat! daca nu nu! foloseste si tu creme de cosuri! exista clearasil etc!

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

Cum sa ma ajutati? Am folosit eu ceva, imi mai trec dar nu face fata, apar mai multe decat imi trec crying

| aumih16 a răspuns:

Poate nu ai! doamne ajuta!

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

?

| aumih16 a răspuns:

Nu ai! stai linistit!

| aumih16 a răspuns:

Pai de la mancare apar! de ce nu! daca mananci toate porcariile! adopta si tu un stil de viata sanatos!

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

De la mâncare..Am 14 ani, nu pot aparea din cauza pubertatii? Am doar pe frunte si sunt multe, toata fruntea e plină de coșuri, si m-au îngrijorat apariția lor, eu inainte având o fata fara niciun cos, acum sa arat ca un vulcan pe fruntea mea