| anonim_4396 a întrebat:

Bună, de o perioada mi-a izbucnit acneea pe mandibula si obraji, am fost la dermatolog, sunt in tratament si cu anticoncepționale si cu doxiciclina iar pe ten folosesc zynerit.
Acum am doar 3 4 cosuri active iar de la restul a ramas pata aia roșie si se vede tot asa ca si cum am. Ideea e ca in momentul in care folosesc apa micelara sau ma spal pe față ies singure cateva cosuri, din bulb cumva si am mai extras si eu cateva cu penseta fiindcă ies din bulb (probabil ca-s uscate si de asta) credeți ca n-ar mai trebui sa umblu cu penseta sa nu disemineze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Nu mai umbla la ele cu penseta. Urmeaza tratamentul si nu mai umbla la ten cu niciun instrument sau cu mainile. Pentru orice intrebare da-i un mesaj dermatologului.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Cosurile daca se maresc putin si se umfla fac si putin puroi alb-galbui cand le storci cu unghiile? e important de stiut asta, sau sunt doar ca niste bubite rosii in mijlocul unor pete maronii dechis pe fața?