| Bilzerian_Jan_2002 a întrebat:

Am varsta de 15 ani si am o acnee nu chiar sever,e mai mult o inflamatie dar care nu răspunde tratamentelor,în decursul unui an am folosit pe rând doxiciclina,acnatac, effaclar h, effaclar k+ si duac, Am folosit un săpun de la sebamed antifungic si antibacterian, rezultatele au venit in primele 2 luni,apoi tot s-a oprit,nu îmi mai apăreau coșuri dar nici nu îmi treceau cele existente,si acum folosesc Acnatac seara Doxiciclina la prânz si Duac dimineata, ca probiotic folosesc benebian si ma spăl cu același sapun de la sebamed,doctorul dermatolog la care ma duc mi-a spus că, Daca pana la 16 ani nu se vede o oarecare schimbare in bine asupra genului meu,imi va da Roaccutane,vreau câteva păreri despre acest medicament,nu imi pas de multele reactii
adverse,vreau sa stiu cat de benefic este asupra acneei, !

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti pe Youtube clipuri despre Roaccutane :
https://www.youtube.com/watch?v=19h5WY6fEgM
https://www.youtube.com/watch?v=eJMwjjf5n6U

Este eficient in majoritatea cazurilor si sunt sanse mici ca acneea sa recidiveze in urmatorii ani, dar nu mi se pare ok sa iei un produs cu atatea reactii adverse mai ales daca n-ai incercat diferite tratamente care au un grad crescut de eficacitate si nici n-ai o acnee severa.

Bacteria a capatat rezistenta la antibioticele pe care le iei pe cale orala si locala, ar trebui sa folosesti un antibacterian local ( precum Benzacne ) seara, dimineata un produs cu niacinamida, un gel de curatare pentru ca ingredientele care mentin sapunul in stare solida blocheaza porii ( m-am uitat peste sapunul ala si este destul de comedogenic ), doar probiotice pe o perioada de minim 3 luni ca sa-ti ajuti organismul sa lupte cu bacteriile si o crema spf. Consider benefica si utilizarea unui exfoliant chimic cu acid salicilic ( BHA ) dar daca il folosesti trebuie sa folosesti BHA si niacinamida seara si dimineata Benzacne sau invers, niciodata BHA si Benzacne impreuna. Crema SPF e obligatorie pentru ca tratamentele pentru acnee fotosensibilizeaza si o crema hidratanta ar fi indicata.

Un antibacterian este mult mai benefic, sunt si antibiotice bune daca chiar ai nevoie de ele si ai facut si antibiograma ca sa nu aplici aiurea antibiotice care nu sunt eficiente pentru tine.

Produse :
http://benzoylperoxid.ro/produs/benzacne-5-gel-anti-acnee/

Produse cu niacinamida :
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043047

Gel curatare :
https://www.dm.de/balea-med-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10051230

BHA :
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

Alimentatie si igiena :

Incearca sa ai o alimentatie echilibrata, nu manca prostii ( prajeli, snacksuri, sucuri acidulate, dulciuri etc ), incearca sa eviti consumul de lactate ( mai ales lapte ) pentru ca favorizeaza agravarea acneei ( calciu poti sa-ti iei si din seminte de susan, chia etc ), consuma apa inainte sa-ti fie sete, nu iti atinge tenul cu mainile murdare, schimba cat mai des fata de perna, foloseste doar tu prosopul de fata si de preferat ar fi sa folosesti prosoape de hartie sau sa schimbi prosopul cat mai des, evita ca parul dat cu fixativ sa-ti atinga fata, nu lasa samponul sa te atinga pe fata pentru ca unele sampoane contin ingrediente care favorizeaza aparitia acneei, nu tine telefonul lipit de fata cand vorbesti la el, foloseste casti pentru alergat pentru ca nu-ti ating fata, dezinfecteaza castile si telefonul zilnic si daca ti-ai trecut mainile murdare prin par evita sa il lasi sa iti atinga fata ( tine-l prins cand poti ).

Niacinamida :

S-a demonstrat ca un produs cu 4% niacinamida ( forma a vitaminei B3 dar mult mai tolerata de piele fata de nicotinamida ) are efecte similare cu un produs ce contine 1% clindamicina ( antibiotic utilizat in tratarea acneei ). In 3-4 zile cosurile sunt vindecate.
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum"
sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

BHA :

Se utilizeaza doar seara si se foloseste protectie solara dimineata. Sunt primul pas al rutinii tenul, se aplica pe tenul perfect curat si uscat ( daca te-ai spalat recent trebuie sa astepti 15-30 minute ca tenul sa isi regleze pH-ul pentru ca ei functioneaza doar la un pH scazut si apa/produsele cu pH ridicat precum crema hidratanta le neutralizeaza pH-ul ) si se asteapta 15-30 de minute, apoi poti sa iti continui rutina.

Acestea sunt beneficiile bha-ului :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, daca nu vrei sa intrerupi utilizarea tratamenului si a cremei pe care o folosesti in momentul de fata, include totusi in rutina tenului niacinamida. O sa vezi ca inflamatia o sa se retraga in 3-4 zile. happy

3 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Foloseste Acnee Control crema sau gel, e putin mai scump dar va da roade mai alea daca ai doar o acnee ușoară.

| Claudia10girl a răspuns:

Cauta tratamentul natural de la Vervory. Eu am primit recomandarea de la medicul dermatolog si mi-a vindecat complet tenul de acnee.