| Cătălina1115 a întrebat:

Bună din nou.
Am început astăzi un tratament pentru acnee(mai mult coșuri).
În fine.
Ideea e ca mi s-a recomandat sa nu ma mai clătesc /spăl cu apa de chiuveta, ca are clor, microbi, prostii.(ca să ma spăl efectiv folosesc apa micelara).
Dar eu folosesc în același timp de la avene cleansing gel, ce trebuie clătit după.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

O sa iti zic o chestie am tenul gras, cand luam sotret nu aveam un cos puteam sa mananca ciocolata cat voiam, acum nici nu mananc prajeli sau prostii junk food si mai ies cate un cos doua sau mai multe.
Deci ce vreau sa nuantez este ca excesul de sebum are legatura cu glandele sebacee si poate pe locul 2 sau 3 cu mancarea!
Dermatologii iti spun de dieta, de faptul sa nu dormi pe perne care au fost spalate cu detergent etc, dar daca ai elimina cauza ai face ce vrei si tot nu ai avea cosuri.
Vorbesc din cunostinta de cauza, locul 1 sunt glandele sebacee care produc o cantitate mult mai mare de sebum decat in mod normal si de acolo si exarcerbarea acneei.
Deci solutia nu este in mancare, solutia consta in cautarea cauzei care nu este chiar atat de usoara, sau chiar daca este legata doar de o hiper secretia a glandelor sebacee e greu sa le stopezi sau iei sotret aka roacutane si iti pui strangul in gat apoi de la depresie.
Asa ca cei care au cosuri putine, stati fratilor linistiti ca e paguba-n ciuperci, nu va mai necajiti aiurea! Bani pierduti, cum am pompat si eu in produsele de dermato-cosmetica aiurea pe tot felul de creme care mai de care la gramaj mai mic si cat mai scumpe.

15 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

De la plus bio ai recomandarea asta? laughing
Daca apa de la robinet avea microbi eram toti morti de mult laughing e testata si mega testata.
Orice produs de curatare trebuie clatit de pe fata.
Pune-ti intr-un bol 500 ml apa minerala sau plata si clateste asa.

| Cătălina1115 explică (pentru alina2k18):

Recomandarea este de la medicul dermatolog?

| alina2k18 a răspuns (pentru Cătălina1115):

Ai un ten reactiv? Se inroseste cand te speli cu apa?
Daca nu ia si spala fata cu apa de la robinet seara si dimi. Igiena este f importanta cand ai acnee.

| Cătălina1115 explică (pentru alina2k18):

Nu am acnee

| Furnicuta000 a răspuns:

Prea multe pretentii, de ce nu ti-a recomandat sa te clatesti direct cu apa distilata? laughing
Daca iti permiti poti sa te clatesti cu apa plata de la magazin ca sa stai linistita.
Dar clorul ala din apa, care oricum e putin, nu o sa influenteze acneea, nu clorul ala e problema. Cat despre bacterii, daca e deja tratata nu mai are bacterii.
Gelul de la Avene il folosesc si eu de cativa ani, e foarte bun, elimna excesul de sebum astfel incat sa nu imi mai apara cosuri.

| acerr a răspuns:

In primul rand sa maninci diferit,adica fara lactate,si cat mai multe legume si fructe,dar pentru ten din cate stiu nu prea au efect cremele,dar si igiena conteaza,adica nu pune mana pe fata si spalalte cat mai des, fa si infuzii de palnte, salvie, musetel si te clatesti cu ceaiul, dar nu te stergi, lasa sa intre in piele sa se usuce singur

| Ineys a răspuns (pentru Simpatic):

Am aceeasi problema pe care o descrii tu.
Mananc shaorma => Bam cosuri.
Nu mai mananc shaorma => Bam, adio cosuri.

Mancarea proasta si un stil de viata nesanatos => Bam cosuri.

Daca vrei sa le pui punct iti trebuie un regim sanatos + activitate fizica regulata si nu mers pe jos pana nu stiu unde si inapoi. Ceva mai solicitant, cel mai simplu ar fi sala de forta.

| Simpatic a răspuns (pentru acerr):

O sa iti zic o chestie am tenul gras, cand luam sotret nu aveam un cos puteam sa mananca ciocolata cat voiam, acum nici nu mananc prajeli sau prostii junk food si mai ies cate un cos doua sau mai multe.
Deci ce vreau sa nuantez este ca excesul de sebum are legatura cu glandele sebacee si poate pe locul 2 sau 3 cu mancarea!
Dermatologii iti spun de dieta, de faptul sa nu dormi pe perne care au fost spalate cu detergent etc, dar daca ai elimina cauza ai face ce vrei si tot nu ai avea cosuri.
Vorbesc din cunostinta de cauza, locul 1 sunt glandele sebacee care produc o cantitate mult mai mare de sebum decat in mod normal si de acolo si exarcerbarea acneei.
Deci solutia nu este in mancare, solutia consta in cautarea cauzei care nu este chiar atat de usoara, sau chiar daca este legata doar de o hiper secretia a glandelor sebacee e greu sa le stopezi sau iei sotret aka roacutane si iti pui strangul in gat apoi de la depresie.
Asa ca cei care au cosuri putine, stati fratilor linistiti ca e paguba-n ciuperci, nu va mai necajiti aiurea! Bani pierduti, cum am pompat si eu in produsele de dermato-cosmetica aiurea pe tot felul de creme care mai de care la gramaj mai mic si cat mai scumpe.

| acerr a răspuns:

Lasa fata sa respiere, se va vindeca candva, incerca cu ulei de cosos presta la rece, SI NU PUNE MANA PE FATA

| Adry05 a răspuns (pentru acerr):

NU SE PUNE ULEI DE COCOS (SAU ORICE ULEI) PE COȘURI SAU PE TEN GRAS! Uleiul înfundă porii iar ea are nevoie fix ca pielea să poate să respire

| acerr a răspuns (pentru Adry05):

Hai lasa, ma si cu cremele tale nu e acealasi efect? nu astupa porii? cocosul e bun cam la toate

| Adry05 a răspuns (pentru acerr):

Bine crezi acolo ce vrei laughing) să-mi arăți și mie un dermatolog, om calumea cu studii, nu care citește forum gen divacosmetics sau reviste de adolescenți, care afirmă că uleiul de cocos e bun.

| acerr a răspuns:

Hai lasa, ma si cu cremele tale nu e acealasi efect? nu astupa porii? cocosul e bun cam la toate, pe vremuri se spalau cu urina

| anonima188888 a răspuns:

Încearcă sa te clătești cu apa termala tot de la avene. E foarte buna și calmează pielea iritată. Sau dacă nu, încearcă chiar cu apa pe care o bei.

| giyongchyz a răspuns:

Păi dacă tu ai zis că folosești apa micelară de ce nu te clătești cu ea? Poți să folosești și apă de trandafiri.

| Cătălina1115 explică (pentru giyongchyz):

Dacă pun apa micelara după acel gel, rămâne vascos