| TawnyDean a întrebat:

de o saptamana ma maninca scalpul foarte tare ..mai demult tot aveam mincarimi doar atunci cind aveam capul murdar..acum insa nu rezist..mai ales cind imi spal capul. orice picatura de apa cind imi atinge scalpul ma omoara ..si am mincarimi in spetale gitului cind ma scarpin mult imi ies niste bubite rosii si multe de marime medie..nu stiu ce sa fac..cind ma scarpin imi ramine sub unghii ceva alb-galbui cu punte negre ca nisipul impreuna cu matreata...e posibil sa am paduchi? nu am vazut nici un paduche sarind din capul meu sau pe perna.o data am avut vreo 8 ani in urma insa ei cadeau din cap pe masa cind citeam ))) sau poate sa fie niste paduchi foarte mici? m-am uitat prin par si nu stiu daca sunt oua de paduchi depoarece am matreata multa pe cap si de aceea mascata..va rog ajutati-ma vreau sa ma duc la tabara si nu vreau ca ei sa ma surprinda cu paduchi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Hei ^^ da e posibil sa ai paduchi, oua de paduchi, mici, care nu prea se vad, inca. Cel mai bine ar fi sa mergi la medic ca sa iti zica exact cauza mancarimilor, sa nu fie ceva mai grav. O seara placutahappy

| ZigZagMTFK a răspuns:

Ai paduchi smug. Du-te la un medic sau de fapt traim in secolul 21. Poti cumpara din farmacii tot felul de sampoane care te scapa de paduchi.

| TawnyDean explică:

Sora mea s-a mai uitat prin capul meu si nu a vazut nimic doar matreata...care poate fi cauza miacarimilor?