| Vladut51224 a întrebat:

De vreo 2 saptamani ma mananca rau capul, DA RAU! Cand bag mana in par si ma scarpin sub ungii sunt numai puncte negre. Am inteles ca asa arata ouale de paduche, nu e jeg deoarece ma spal de 2 ori pe zi. Mi-e rusine sa ma duc la scoala. Cum as putea sa scap.Ii pot îneca in apă daca stau cateva ore cu capul in apa. Cand miros sub unghii miroase a matreata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Am avut si eu paduchi, acele puncte negre sunt excrementele lor si daca scarpini mai bine sau te vei pieptana, vei da si de paduchii maturi.
Exista la farmacie o solutie speciala cu care te ungi pe scalp cu ajutorul pieptenului special, stai cateva zeci de minute asa, apoi te speli normal cu sampon. In fiecare zi trebuie sa te piepteni bine ca sa elimini ce a mai ramas. Dupa vreo saptamana sau cateva zile (in functie de gravitate) repeti procedura cu acea solutie ca sa elimini eventualii pui care nu au fost omorati de prima doza de solutie si asa se termina totul.
Eu am folosit Parasidoze, poate au aparut alte creme intre timp la farmacie.

| Andreeush a răspuns:

Spune-i mamei tale să te controleze să vadă dacă întradevăr ai paduchi.
În orice caz, există produse pentru îndepărtarea păduchilor, găsești în farmacie.

| Raven a răspuns:

Ouăle de păduchi se numesc lindini și sunt albe. Caută pe google imagini și ai să vezi cum arată. Păduchii în schimb, sunt mici și negri. Vorbește cu părinții (mama), să-ți cumpere un șampon pentru pediculoză. E posibil să dai și la alții deci mersul la școală nu e indicat. Totuși cred că ar trebui anunțat la școală, i-ai luat de undeva/de la cineva, trebuie găsită sursa infestării.

| 222mid a răspuns:

Cred ca sunt oua de paduche, sora mea a avut la fel, si pentra a scapa s-a spalat o data sau de doua ori cu otet de mere sau otet simplu, oricum astea sunt tratamente babesti.Trebuie sa mergi la medic penttu a afla sigur ce ai

| larissay a răspuns:

Bună ...stai liniștită ouăle de păduchi sunt de culoare albă din câte știu, nu e neapărat să ai. poate ai o problemă cu scalpul oricum îți recomand un șampon se numește (paranix) se găsește în farmacii sper că te-am ajutat sănătate!