| Dariaaaaa7262 a întrebat:

Buna, de recent am aflat de virusul rabic. Oare daca m-am zgariat cand eram cand eran foarte murdara pe maini, caci eram afara, sunt sanse sa ma infectez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Avem toate șansele sa ne infectam de orice.
Dar si toate șansele sa fim sanatosi mult si bine.
Faci cum simti, te poti vaccina.

| carlyy1765 a răspuns (pentru ioana748):

Virusul rabic nu rezista la razele UV, rezista doar in corpul unei gazde, asa ca ce ar fi daca toti care se zgarie, mai ales pe santier sa se vaccineze? Nu este nevoie

| ioana748 a răspuns (pentru carlyy1765):

De acord cu tine, ai perfecta dreptate, insa cand unui om i se activează o idee paranoida in creier, nu este de gluma.
Si multi confunda rabia cu tetanosul.
Multumesc de completare, apreciez.

| carlyy1765 a răspuns (pentru ioana748):

Acuma va dati seama ca multi copii se zgarie prin fel de fel de prafuri. E important sa ii explic omului ca rabia nu se ia asa cum crede el. O inteleg, sunt oameni ipohondrici dar trebuie intelesi si ei☺️

| ioana748 a răspuns (pentru carlyy1765):

Da, rabia nu este chiar asa de des intalnita. Poate vede ce ati scris si se mai linisteste.
In general nu trebuie sa fim panicosi. happy

| KovacsB a răspuns:

Sanse sunt intotdeauna.
Exact ca la loterie.

| carlyy1765 a răspuns (pentru KovacsB):

Virusul rabic nu rezista afara, oameni bunu, informati-va si nu mai bagati spaime in oameni. Ce ar fi ca toti care se zgarie sa se vaccineze?

| KovacsB a răspuns (pentru carlyy1765):

"Virusul rabic nu rezista afara, oameni bunu, "
Specialistii sunt de alta parere.
Nu ar strica sa te mai informezi.

"Ce ar fi ca toti care se zgarie sa se vaccineze?"
Mai citeste te rog ce am scris, si daca nu intelegi roaga un adult sa te ajute. Ca la loterie adica sanse 1 la 14.000.000.
Data viitoare cand te bagi in seama asigura-te ca zici ceva interesant.