| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 2 saptamani am dureri abdominale care de vreo 2 zile sunt mai puternice.O prietena imi tot spune ca imi va veni ciclul(menarha). Acum 1 luna-2 am mai avut dureri de genul, dar foarte puternice.Imi puteti spune va rog ce parere aveti despre aceste dureri?+ ca simt mereu ca am chilotul umede si am stari de nervozitate fara motiv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil, desi e ciudat. In 99% din cazuri prima menstruatie nu e precedata de simptome. Iar un sindrom premenstrual dureaza 2-3 zile, nu doua saptamani. Iar nervozitatea dara motiv se numeste rasfat, egoism sau rautate, nimic altceva. Mergi la medicul de familie pentru durerile pe care le ai si numai asculta de toti ciudatii, ca prietena care da sfaturi medicale inventate

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Si stai asa de 2 saptamîni fara sa faci nimic? Du-te la doctor nu sta sa asculti părerile prietenei tale, aia stie sigur? Este doctor? Atunci părerea ei este egală cu zero, nu valorează nimic, fiecare femeie este diferită, daca ea crede ca i ti vine ciclul poate asa se intimplă cu ea, dar tu nu poti fi sigură 100% ca da, are dreptate, mergi maine dimineata la medic este mai importantă sănătatea ta sa vezi exact ce ai decat sa intrebi prietena x sau prietena y ce ai, acelea nu stiu ce ai tu, ele nu sunt doctorițe, nici medicul nu stie ce ai pana nu te consultă, ginecolog ai? Mergi cu incredere la el te vede te consultă nu pe TPU unde nu stie nimeni ce ai, decat presupune fiecare ca ai putea avea aia sau ailaltă. Ce varsta ai?

| Adrian926a a răspuns:

Intreaba la medic, ar putea fi ciclul sau ar putea fi o boala, afectiune la stomac, ficat etc