| Alexia16ale a întrebat:

Buna,de vreo 3 zile am zis ca ma apuc de slăbit deoarece saptamana asta a fost ff proasta pentru mine de luni pana vineri am mancat ff mult am facut si sport 20 de minute pe zi dar am si mancat prea mult.m-am cantarit de dimineata si am 61, 80 de kg am si o dispozitie ff proasta ma streseaza ca vine vara si eu arata asa as face orice doar sa pot sa slabesc cat mai repede m-am ingrasat tare la maini si la picioare nu imi place deloc cum arat vreau sa fac neaparat o schimbare dar nu stiu cum sa fac ca pe mine stresul ma ingrasa imi da pofta de mancare tare mai mult de dulciuri as vrea sa ajung pana la vara la 50 de kg.De lunea asta as vrea sa merg la alergat si sa fac si sport pe fiecare zi 30 de minute si as vrea sa ma las de dulciuri si chipsuri suc. Daca are cineva cateva sfaturi in legatura cu slabitul, cum ati slabit sau cum v ati abtinut am nevoie neaparat ca nu stiu ce sa mai fac in afara de acestea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ce dumnezeu mai urli dupa atentie pe aici, cu slabitul, cand tu faci taman pe dos, odata ce preferi sa mananci foarte foarte mult?

Esti genul de om mincinos care urla doar dupa atentie, ca oricum nu are de gand sa puna in practica nimic din sfaturile pe care i le dam.

https://www.tpu.ro/utilizator/acewsg/intrebari/

| dullcat a răspuns:

Stabileste-ti sa mananci dulce doar la cateva zile si chipsuri o data pe saptamana, altfel degeaba alergi, stiind ca o simpla punga are vreo 500 de kcal.

| Pisikutza2005 a răspuns:

In primul rand, depinde mult si de inaltimea ta si de varsta. 60 de kg nu suna atat de mult, deci poate nu e nevoie sa slabesti
Totusi, daca chiar simti nevoia sau vrei tu sa slabesti, mai bine ar fi sa nu iti impui o greutate la care sa ajungi, mai ales intr-un timp asa scurt. Miscare e foarte buna, fie ca e alergat sau exercitii de pe Youtube/alte aplicatii. Incearca sa faci miscare zilnic, chiar daca e doar o pimbare de 30 de minute. Daca insa faci exercitii care iti solicita si muschii, ar fi de preferat sa lasi cate o zi macar pauza intre ele, ca sa se refaca muschii. Tot aici recomand si sa dormi suficient de mult, pentru ca e important.
Cat despre mese, ca sa slabesti in principiu conteaza sa ai un deficit caloric. ( adica sa arzi mai multe calorii decat consumi)
Totusi, nu incerca sa ai un deficit caloric exagerat de mic, pentru ca nu e sanatos. Ar trebuii sa consumi macar 1300-1400 de calorii zilnic ca sa fie ok.
Cat despre ce mananci, incearca alimente satioase. Un exemplu bun e ovazul, gasesti multe retete pe internet despre cum sa il faci, e si foarte volatil (il poti combina cu multe lucruri). Incearca sa mananci si proteina suficienta, si legume si fructe.
Si in functie de cat timp ai sa gatesti, gaseste alternative pe internet de "healthy snacks" daca iti e pofta de ceva dulce sau poate sarat.
Cat despre suc, incearca sa il inlocuiesti cu ceai sau poate cafea daca bei.
Nu renunta brusc la niciun aliment, pentru ca mai rau faci. Mai bine, daca iti e pofta de exemplu de chipsuri, iti iei o punga si mananci exact portia recomandata( e scrisa pe punga in general), sau poate le faci tu acasa.
Ideea e ca daca te abtii din mancat multe lucruri pentru mai mult timp, o sa ajungi intr-o zi sa cedezi si o sa bagi in tine ce apuci. Deci mai bine ar fi sa le tai treptat.
Sper ca te-am ajutat! daca ai si alte intrebari, iti raspund cu drag.

| Lua77771111 a răspuns:

1. Incepe cu plimbari in ritm alert, nu direct cu alergatul - minim 10k pasi zilnic
2. In loc de dulciuri, cand ai o pofta sa mananci ceva, incearca banane/mere/pere/pepene taiate felii, budinci proteice, iaurturi fara zahar, dulciuri pentru diabetici in caz cel mai grav, scoate zaharul din cafea daca bei cafea. Nu anula gustarea din ecuatie, schimb-o cu ceva slab caloric.
3. Redu prajelile/cantitatea de fainoase, dar nu le scoate de tot.
4. Bea multa apa/ceai cand simti nevoia de suc
5. O ciorba/supa zilnic te pot ajuta sa scapi de pofta de mancare mai mult decat orice gustare in opinia mea.
6. Salate - pune tot ce iti place tie cel mai mult, dar jumatate de bol sa contina salata iceberg spre ex/castraveti care sunt voluminoase dar nu calorice
7. Muuulte alimente proteice, farfuria ta sa contina mai mult proteina (ofera satietate pe termen lung) - ex peste, carne, gatite cu doar cativa stropi de ulei.
8. Cand alegi sa cumperi ceva, verifica aportul nutritional. Ex: Daca azi vrei sa iei din magazin iaurt, cauta-l pe cel care are mai putine calorii si multa proteina, nu pe primul care are eticheta mai frumoasa, si in timp vei observa ca mananci mult mai nutritiv.
Asta m-a ajutat pe mine pe termen lung, nu doar pe scurta durata. Succes!

| pitacupateu a răspuns:

Nu doar dulciurile si sucurile o sa te ajute să slăbești, îți recomand să mănânci alimente scăzute din grăsimi din calorii puține, adică să mănânci mai puțin decât de obicei si sa faci mișcare, iar eventual 2 litri de apa pe zi minim ți ar prinde bine, o sa fie greu la inceput dar crede mă că o să te obișnuiești si o sa o faci zilnic fara niciun stress.

| Alexia16ale explică (pentru pitacupateu):

Imi este ca nu voi putea sa slabesc 7 kg in maxim 2 luni si chiar este nevoiee

| JustUser a răspuns:

Sunt mule posibile solutii, fiecare persoana cred ca le are pe ale sale, personal si eu sunt o persoana pofticioasa, care nu se poate opri la masa de multe ori si este foarte frustrant, insa pot incerca sa ti dau cateva idei care pentru mine personal au mers.Prima ar fi ca de dimineata sa amani prima masa,macar cu o ora mai mult decat de obicei,programul de mese sa fie stabilit in asa fel incat seara sa ajungi cu stomacul gol la somn,insa nu infometat, pentru ca iti va fi greu sa adormi, iar ultimul sfat ar fi sa mananci mereu dintr o farfurie, practic sa ti stabilesti o portie inainte, si sa nu mai mananci dupa.Succes!