| filaret000 a întrebat:

Buna deci am 14ani sunt baiat si am inceput sa fumez de vreo 2saptamani.Si simt ceva in gat ceva ca un nod cand inghit dar nu se vede. poate sa fie din cauza lor? si appropo cand fumez trag un fum nu mai simt nimic acolo.sunt din cauza lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Da!
Sa stii ca e din cauza tigarilor, pentru ca organismul nu este obisnuit cu acel fum pe care tu il tragi in plamani zi de zi.Eu nu te critic ca fumezi, pana la urma e viata ta, probabil anturaju sau prietenii te-au adus in aceasta situatie.Iti trebuie doar putina vointa,spui doar NU,NU mai fumez,si astfel nu vor aparea probleme de sanatate,vei avea respiratia proaspata tot timpul,fetele vor "trage" la tine,suna bine,a?
Deci lasa tigarile,ca iti spun eu,n-ai nici un avantaj, doar pierdere de timp, te ascunzi, practici acest "sport" in secret, fara nici o satisfactie.Bafta!

| trolololo a răspuns:

Esti prost ca fumezi. Lasa-te cat mai poti.

| deeadeea111 a răspuns:

Cred ca e din cauza tigarilor si ar fi bine sa te lesi

| Ben00 a răspuns:

Abilitatile tale de a petrece o pauza, de a conversa, de a face o gluma, vor fi mai slabe, pentru ca vei umple timpul liber cu tigara, vei avea o gandire mai "plata". O sa iti dea un confort fals si un aer ca esti mare, desi in realitate ai sa pierzi mult la capitolul gandire.

| blaablaablaaa a răspuns:

Da, este din cauza tigarilor, daca vei mai fuma mult s-ar putea sa faci cancer... Cunosc cazuri, nu vreau sa te sperii, dar iti zic ca nu este bine... Acum treaba ta daca vrei sa ma asculti sau nu, fumezi pe propria viata.
Succes.

| vanny2000 a răspuns:

Hey ^^ Si eu am 14 ani, si am fumat pana acum 3 luni. La fel ca si tine, simteam ceva in gat atunci cand inghiteam, si de multe ori incepeam sa tusesc. Dupa vreo 3-4 saptamani, m-am lasat de fumat, pentru ca am realizat ca nu e un lucru prea grozav (m-am apucat din cauza anturajului) si incepeam sa nu mai simt nimic in gat. Iti recomand si tie sa te lasi, indiferent daca toti prietenii tai fumeaza, pentru ca asa e muult mai bine si nu vei mai avea nimic in gatwinking Sper ca te-am ajutat happy Bafta! >big grin

| LucaDan a răspuns:

Apuca-te de iarba lasa tutunul! laughing

| jenny20 a răspuns:

Asta inseamna sa fumezi...lasa-te cat mai poti ca dupa da dependenta; buunicul meu are 68 de ani si abia s-a lasat acum un an...si s-a apucat de bomboanelaughing

| vlad33237 a răspuns:

Eu iti recomand sa nu mai fumezi pentru ca esti unpic prea mic dar, nu ar fi bine sa fumezi niciodata pentru ca tutunul provoaca cancer! De aceea iti recomand sa te lasi de fumat si pentru ca te vei inbolnavi si apoi vei muri sad