| missfourtune a întrebat:

Deci am o mica problema. De vreo 2 saptamani simt ca inima mi s a mutat in stomac. adica fix deasupra buricului cand apas foarte putin simt ca imi " pulseaza " ceva. nu stiu cum sa ma exprim si nu stiu ce ar putea fi. Voi merge curand la medic dar vreau sa stiu pana atunci cam ci ce ma confrunt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil iti simti aorta pulsand, ceea ce este normal daca esti tanara si slaba. daca ai peste 45 de ani, poate fi un anevrism de aorta, desi acestea pulseaza rareori atat de tare cat sa le simti prin peretele abdomnal

| StefanKogut a răspuns:

Du-te la medic, imediat. Se poate sa nu fie nimic serios, dar pulsatiile astea aparute asa, dintr-o data, pot arata un anevrism ceea ce e foarte serios. Deci la medicul de familie prima data si daca trebuie, el te va trimite mai departe la un specialist. Desigur foarte bine poti simti pulsul. Deoarece nu-mi pot da seama din ce zici daca pulseaza ceva acolo sau e doar pulsul, cel mai bine e sa consulti un medic.

| Gabitzu246 a răspuns:

Speriati copilul pe degeaba, este normal sa iti pulseze daca apesi putin sub buric, totusi! daca simti durere du-te la medic!

| missfourtune explică:

Am 52 de kg. Mi am dat seama ca simt mai tare pulsand in partea stanga si in special cand stau intinsa. Se simte destul de tare. daca tin mana acolo se poate observa cum se ridica mana. intr un fel.