| mariusmarius999 a întrebat:

Am 16 ani. De doua luni, am inceput sa simt o senzatie extrem de usoara in testicule, care dura foarte putin, doar rar dura jumatate de ora- doua. Senzatia asta o aveam o data pe zi de cele mai multe ori. Tot in aceasta perioada, am inceput sa simt tot un fel de senzatie usoara de durere - ciudata-(nu stiu sa o descriu) in zona aceea dintre partea inferioara a abdomenului si zona pubiana), care tot asa dura de la cateva secunde la doua - trei ore. I-am spus lui tata ca ar trebui sa mergem la medic, dar veneau sarbatorile si programul tuturor era destul de incarcat. O perioada mi-au disparut absolut toate durerile, iar de vreo doua saptamani, am inceput sa simt acele senzatii din zona inghinala din nou. Sunt la fel de,,scurte", mai rare, dar acum se simt uneori si in zona abdomenului. Aici este doar un discomfort. Daca stau pe spate, se vede cum,, Pulseaza". La apasare burta imi este moale peste tot, mai putin in locul din jurul buricului, unde pare sa fie mai tare putin( si unde simt se asemenea putina durere la presiune). Sunt slab de cand ma stiu, am 1, 80 si am 61 de kg. Cred ca am cancer sad. Cred ca a inceput de la testicule si s-a extins la vreun alt organ. Testiculele acum nu ma dor deloc, au aceeasi marime si pozitie, doar ca am gasit la autoexaminare, un fel de vena, doar ca nu stiu daca e normal sa se afle acolo( nu pare sa fie a epididimului).
In doua zile am sa merg la un medic urolog, apoi la un lat medic pentru examinari si etc etc.
Daca este cineva care stie cate ceva despre lucrurile astea sa-mi raspunda. Va rog sa nu va bateti joc, sunt foarte nelinistit.
Vreau doar sa stiu cam la ce sa ma astept

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic, aici este vorba despre sanatatea ta, radem, glumim dar nu ne jucam cu viata ta.

| OMEGALIN a răspuns:

Nu sunt atat de bun cunoscator incat sa iti pot spune ce ai, chestiile acestea trebuie macar sa le simti si vezi cu ochii tai ca sa poti da un verdict dar te asigur ca nu e cancer.Cu cancerul e cu totul alta poveste, mult mai complexa dar am vrut sa te linistesc si sa te asigur ca nu e cancer.Du-te la medic cum ai de gand si vezi ce-ti spune.Si sa fii sigur mai intai ca simti verdictul acestuia inainte de a-i da crezare, doar tu poti comunica cu corpul tau intr-o masura indeajunsa incat sa intelegi care e problema si uneori chiar nici tu.
Desi nu cred ca o sa-ti pot spune ceva sigur, ai putea sa-mi spui daca aceste dureri apar doar in urma unei anumite actiuni? sau daca ai observat intensitatea durerii sa varieze in functie de ceva ce ai facut in ziua respectiva?

| mariusmarius999 explică (pentru OMEGALIN):

Durerile apar singure si dispar in acelasi mod, fara sa le influentez cumva

| OMEGALIN a răspuns (pentru mariusmarius999):

In cazul acesta doar o expertiza medicala poate determina problema happy Iti urez toate cele bune si anunta-ma in legatura cu ce afli happy