| Lukasz a întrebat:

A inceput de dimineata sa ma doara falca stanga si mandibula, eu cred ca am ceva blocat sub limba si imi provoaca aceasta stare, dar cand ma uit pe amigdalite am puroi pe ambele, nu mult, dar nici putin. Nici sa nu mai zic ca in gura am numai bune pe la faringe si esofag, dar le am din nastere. Acum ma intrebati : " Dar de ce nu mergi la medic? " De ce? : Pentru ca ma confrunt de 1 an si jumatate cu problema asta si am mers la atatia medici si ba ca am angina, laringita, faringita si alte prostii, dupa tratament imi trece maxim 2 saptamani si dupa ma ia iar. I-am spus mamei mele sa-mi scot amigdalitele pentru ca ma scot din minti, insa ea nu vrea sa imi spune ca imi va trece de la sine, nu e problema de bani. Insa pur si simplu mi s-a luat, drum lung, desi nu e problema de bani s-au cheluit 3 mii de euro cu mine si cu sora mea mai mica pe "mici raceli" de astea. Ce tratamente naturistice stiti? Fac gargara si iau miere, ma mai dau cu larinsept si mai iau cate o pastila decasept si parca azi mi-a mai trecut, ieri nu aveam nimic, de azi dimineata a inceput totul, simt ca am ceva acolo sub limba si de acolo au inceput sa ma doara si amigdalitete, daca pana marti-miercuri nu-mi trece voi merge din nou la medic, dar vreau sa incerc si ceva remedii acasa.
Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Buna, cred ca ar trebui sa mergi la medic și nu să asculți toate năzbâtiile pe care ți le propun unii de pe site. Dacă ții la sănătatea ta.

| Dishka a răspuns:

Buna, cred ca ar trebui sa iti scoti amigdalitele pentru ca dupa cum spui tu ai amigdalita si chestia cu "din nastere "asa o fi, dar nu mi se pare ceva normal, iar mama ta ar trebui sa te încurajeze, ia-ti o trimitere de la doctorul de familie spre O.R.L si fa-ti acest control sa iti confirme clar daca ai amigadalite sau nu, sau ce trebuie clar facut, nu mai sta asa se poate înrăutăți, iti doresc multa sanatate

| TundeNana79 a răspuns:

Propun si un consult stomatologic, uneori pot aparea afectiuni de genu, drept este ca rar si de la o infectie dentara. Facut un film panoramic, eventual un film 3d si mers la un consult stomatologic, nu ar scrica nici un consult la alergolog pentru ca sunt anumite alergii care pot da simptome de genu de fapt nu e amigdalita ci este o alergie la ceva care are aceas simptomatologie cu o amigadalita sau orice alta boala respiratorie, faptul ca simti ceva sub limba din nou poate fi un semn de alergie. Sfatul ar fi sa mergi si la stomatolog si la alergolog. Sanatate!