Întrebare recomandată | DiazAndreea a întrebat:

deci *cineva special din viata mea* incepe din nou sa mearga, a fost in scaun cu rotile timp de aproximativ un an si acum are nevoie de o pereche de adidasi care sa i ofere confort si stabilitate, cu talpa de spuma sau arcuri spira? sau talpa de gel? am nevoie urgent de niste sfaturi de la cei care au fost in cauza sau stiu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Din câte știu sunt magazine specializate pe așa ceva...
Uite aici exemple
http://www.shopmania.ro/q-incaltaminte-medicala

12 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Din câte știu și ce am citit pe net, numai un medic ortoped sau un kinetoterapeut va putea recomnda o astfel de încălțăminte.

| DiazAndreea explică (pentru Azµre):

Pai da.iau recomandat adidasi cu talpa de spuma dreapta...dar nu a zis daca e vreoun magazin special sau unul obisnuit sport

| DiazAndreea explică (pentru Azµre):

Mersi

| Azµre a răspuns (pentru DiazAndreea):

Nu ai pentru ce

| Azµre a răspuns (pentru DiazAndreea):

Din câte știu sunt magazine specializate pe așa ceva...
Uite aici exemple
http://www.shopmania.ro/q-incaltaminte-medicala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NUMAI medicul ortoped sau de la recuperare poate sa-i recomande ceva. Poti sa ai multe probleme cu picioarele si de fiecare data sa fie alta recomandare.

| DiazAndreea explică (pentru anonim_4396):

I-au recomandat cu talpa de spuma...dar eu vroiam raspuns de la cineva care a avut de a face cu asa ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru DiazAndreea):

Eu iti repet : numai medicul care l-a tratat si ii stie toate probleme ii poate recomanda. Daca nu incalta ce trebuie, picioarele nu se vindeca bine sau va avea probleme la mers in viitor, poate chiar oasele sa nu mai stea corect.
Trebuie ceva care sa aiba si talpa moale, ca sa preia din socurile pasilor clar, dar numai medicul poate spune daca trebuie sa aiba putin toc sau nu, daca trebuie sa aiba mai mult sprijin pe talpa sau pe laterale, daca sa fie mai sus de osul tibiei sau nu.
Usor de incaltat? Poate sa-i ia si jumatate de ore sa se incalte, problema lui nu este timpul ci rabdarea si vointa.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Cel mai bine stie medicul ortoped.Chiar daca prin miracol cineva de aici ar fi fost in situatia ta...asta nu inseamna ca i se potriveste si lui... Eu zic ca cel mai bine e de spuma pentru ca
1:Asta eu recomandat si medicul
2:Nu are greutate edstul de mare pentru "suspensi pe arcuri"hee hee

| DraudeS a răspuns:

Meicul oroped ii recomanda treaba asta. Doar dansul stie cum decurg evolutiile pacientului si ce ar trebui si ce nu sa faca.

Sanatate!

| ihacoswhy a răspuns:

Sunt un fel de adidasi de la teleshopping care sunt foarte confortabili, usori si chiar ofera stabilitate eu de fiecare data cand ii incalt imi vine sa alerg fiindca sun foarte confortabili

| JASMYNA88 a răspuns:

Eu as zice talpa de spuma, sa fie comozi si usor de inacaltat.

| Kidda1234 a răspuns:

Cel mai bine e sa ntrebi un ortoped..Nu stii cum poti face ceva gresit!