| jessyyou a întrebat:

Deci cum am spus de problema mea in intrebarea anterioara (mi-a intirziat ciclul cam vreo 3 luni), am baut timp de 10 zile duphaston ( pastile hormonale), ginecolocul mi-a zis sa astept vreo saptamana ca sa vad daca functioneaza. Tratamentul l-am terminat alaltaieri, si tot alaltaieri seara mi-a aparut o secretie/ o singerare foarte usoara, abia rosie, eliminarile sunt foarte rare (am observat o foarte mica secretie, cum am zis abia rosie dimineata, si ieri seara la fel, deja fiind un rosu putin mai intens asemanator la culoare ca atunci cind menstruatia se termina). INTREBAREA ESTE: Inseamna ca mi-a venit ciclul care este total anormal? SAU este un semn ca in curind se va incepe? Simt o presiune in zona ovarelor, incit am impresia ca ar trebui sa vina, dar aceste secretii abia rosiaice sunt foarte putin abundente si apar rar, incit nu stiu ce sa cred. (mentionez ca menstruatia o am de la 15 ani, acum am 17 ani, nu am avut contact sexual ). Sper ca poate cineva sa ma ajute cu raspuns folositor. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca duphastonul a fost eficient si a declansat o pseud-mentruatie care este, asa cum era si normal sa fie, ciudata. Dupa sangerare va trebui sa incepi sa faci investigatii pentru a afla cauza dereglarilor menstruale

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, înseamnă că aceasta este ( "aşa-zisa" ) menstruaţie - ea este mai diferită din cauza acelei dereglări hormonale.

Luna următoare menstra ar trebui să fie normală ( şi să vină la timp )!

În cazul în care menstruaţia va întârzia ( mai mult de 10 zile ) şi luna viitoare TREBUIE să mergi IAR la ginecolog şi la ENDOCRINOLOG ( pentru analize hormonale )!

Toate cele bune.