| Anonimus77gw24cjo a întrebat:

Buna,deci de doua saptamani ma simt foarte foarte rau,slabita,ametesc foarte tare,noaptea nu pot dormii deloc,am palpitatii la inima simt panica,frica ca ceva rau se poate intampla sau mi se va intampla capul ma doare foarte tare si simt jughiuri la inima apoi ma inrosesc toata la fata. Nu prea pot sa merg deoarece ametesc si nu am putere in picioare,mereu ma simt nervoasa suparata,plang din orice lucru si sunt foarte nelinistita,parca nu ma mai sunt eu,imi e frica mereu,mentonez faptul ca sunt adolescenta,nu adult.Iar inima bate tare in general noaptea atunci simt si ca ma sufoc si intru in panica,iar cand ma trezesc ma trezesc rosie la fata,palida si cu cearcanele foarte accentuate,imi tremura si mainile,am observat si ca venele mi s au accentuat in tot corpul. Simt mereu o stare de frica, numai pot face nimic din activitati in timpul liber pentru ca simt eu ca numai sunt cum eram candva. Am fost si la medic. Stie cineva ce as putea face ca sa remediez situatia? Sau ce as putea face ca sa ies din situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Medicul ce ti-a spus? Nu e ok sa cauti rezolvare aici. Vorbeste cu parintii, sa luati in considerare si niste sedinte la psiholog.

| Freya1 a răspuns:

În primul rand ar trebui sa consulți cel puțin medicul de familie.Si în al doi-lea rand poți sa iei în considerare și faptul ca poți suferii de atacuri de panica.
Ai trecut printr-o trauma sau ceva în ultima vreme sau în ultimii ani?
Dacă da încearcă sa iti canalizezi mintea către altceva, încearcă sa ai activități și sa îți faci prieteni cu, care sa vorbești și chiar sa cauți un psiholog.

| Smmo a răspuns:

Buna, medicul ce ti-a spus? Apa bei suficienta? Greutatea este buna pentru varsta pe care o ai? Ai consumat ceva medicamente/bauturi/energizante etc. in ultima vreme?

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Https://www.reginamaria.ro/......anica-somn

Am cautat simptomele pe care le-ai spus si ar fi problema de mai sus.
Intra si citeste sa vezi daca ai simptomele la fel ca la atacul de panica in somn

| Florian80 a răspuns:

Sunt doar crize de panica..baxate pe.anxietate.