| Anonim57gfw37y a întrebat:

Hei,deci de doua saptamani am palpitatii la inima iar noaptea nu pot dormi deoarece am senzatia ca ma sufoc si ma simt foarte panicata,tremur,ametesc foarte tare, parca nu am destul aer si imi simt inima cum imi iese din piept. Ma simt extrem de panicata cand simt asta si imi tremura si mainile uneori. Mentionez faptul ca sunt adolescenta si nu fumez sau alte chestii ca sa am probleme de respiratie, dar am avut un astm mai demult, iar cu inima nu stiu din ce motiv am palpitatii. Am fost si la medic. Are cineva idee ce as putea face sau daca stie cineva despre ce e vorba? Eu una nu stiu ce sa mai fac, mi-ar fi de folos un sfat macar!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt palpitatii la inima, ci atacuri de panica, pe care ti le induci singura din diverse motive pe care noi nu le cunoastem.
Ar trebuii sa te linistesti si sa intelegi ca nu ai nimic, dar lipsa somnului de noapte iti oboseste foarte tare creierul si corpul si atunci apar aceste atacuri de panica, generate de frica pe care ti-o induci singura.

O metoda rapida sa scapi de atacul de panica, sfat dat chiar de medici, este sa-ti pui fata intr-un bol cu apa rece, sau sa dai drumul la chiuveta si cum curge apa rece, sa arunci apa rece pe fata, timp de 20-30 de secunde, pana te linistesti.

| EuAdrian1233 a răspuns:

Intrebarea este : inaintea acestor palpitații te stresezi de ceva anume? Pentru ca pot fi 2 motive. ori pe fond nervos ori chiar ai o problemă ce are legătură cu astmul si poate iti trebuie inhalator