| Ynna_7289 a întrebat:

Buna!
Deci de prin clasa a 6 am inceput sa nu prea mai vad la tabla dar nu am bagat de seama. In clasa a 7 a devenit obositor pentru colega de banca pentru ca ii ziceam sa imi dicteze ce era pe tabla=]]. M-am dus la control si am aflat ca am dioptria -1.5 la ambii ochi si cica voi purta ochelarii toata viata.Nu mi-am pus ochelarii direct credeam ca afost o greseala dar mi-am pus ochelari dupa 6 luni cu -1.75.
A mai trecut juma de an si la un ochi am -1.75 si la celalt -. nu stiu happy
De cand mi-am pus ochelarii vad si mai prost si cred ca ochelarii imi strica vederea mai mult decat sa mi-o corecteze cat de cat crying
Eu ochelarii nu ii port afara deloc doar in casa si la scoala si medicu mi-a zis ca trebuie permanent dar nu stiu.
Eu nu suport ochelarii iar daca i-am purtat nu mi sa corectat vederea sad
sfaturi ceva... dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Kamelia125 a răspuns:

Cred ca ar trebui` sa ii poti in continuare.pentru ca medicul stie mai bine decat tine ce e mai bine pentru ochii taihappy
Asa ca. fara rusine... poarta ochelariihappy
Pentru binele tautongue

| madutza41 a răspuns:

Ochelarii cu minus trebuie purtati permanent. Asta inseamna miopie. Miopia este o boala a ochiului care nu se prea corecteaza in timp. Ea poate fi eventual doar stopata. happy Te sfatuiesc sa porti ochelarii cat mai des daca nu vrei sa ai intr-un timp foarte scurt lentile din ce in ce mai groase big grin.Am si eu aceeasi problema si mi am ales o rama de ochealari foarte draguta pe gustul meu. Te sfatuiesc sa faci si u acelasi lucru, ca problema de vedere sa nu se agraveze :*

| giugiumanu a răspuns:

Eu din clasa a 2 port ochelari.am inceput cu diopria de la 0, 25. un an nu i-am purtat si cand m-am dus la medic mi-a spus ca mi-s-a marit dioptria la 1, 25si dupaceea nu mai vedeam deloc fara ochelari...iar de atunci ii port in continuare doar noaptea nu dorm cu ei laughingsi dioptia acum in clasa a8a o a 2, 75si doctorul a spus sa nu imi fac griji ca eu sunt in crestere si cu cat cresc eu creste si diopria dar nu o sa ii porti pana la batranete... pana la 24 de ani si atunci poti sa te operezi dar pana atunci nu poti (funda?)big grin

| 985436982 a răspuns:

Exact asa am patit si eu. La inceput am avut -0, 50 si -0, 75, iar acum dupa aproape un an am -1 si -1, 50. Mult timp am purtat lentile, pentru ca imi era rusine. dar acum e okay, port ochelari si e mult mai bine. de ce nu iesi afara cu ochelari? Nu trebuie sa iti fie rusine.
Vederea nu ti se corecteaza oricum, trebuie sa porti ochelari ca sa nu ti se strice si mai tare ochii.