| Anonymus3000 a întrebat:

Am fost la oftalmolog si mi-a zis ca am astigmatism miopic cu dioptrii de -0.5 la ambii ochi. Mi-a zis sa port ochelari cat stau la pc sau la tv sau citesc dar de preferat sa ii port mereu. Avand in vedere faptul ca dioptriile nu sunt foarte scazute, in cat timp imi va trece daca voi purta ochelarii mereu? In vreo luna, doua sau mai mult? Nu am mai purtat ochelari pana acum si nu prea stiu.

PS : Daca aveti idee de niste alimente care ajuta vederea (ex : morcovi ) spuneti-mi si mie sa mananc mai des

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Posibil sa se poata opera, dar de purtat ochelarii o sa ii porti mult si bine ca nu fac minuni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o sa iti mai treaca niciodata. Odata ce ai nevoie de ochelari nu mai scapi de ei. Singurul lucru pe care il poti face sa porti ochelarii mereu sa nu iti creasca dioptriile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate astigmatismul miopic il poti stabiliza la -05 daca porti ochelarii sau sa-l lasi sa creasca la -4 daca nu ii porti.