| Fritsa a întrebat:

Am hiper miopie crying azi am aflat si am fost la oftalmolog cu mama. M-a bagat la aparate si mi-a pus picaturi in ochi si mi-a spus ca am dioptria 1.5 sau ceva de genu. Daca voi purta ochelari o sa vad din nou ca inainte?
PS:Nu mai vad bine de din clasa a 4 si acum sunt in a 8
crying Va implor spuneti-mi daca o sa port ochelarii permanent sau doar 1-2 ani.Doctorita mi-a spus ca dupa cum citesc o sa ii am permanent dar eu nu cred ca este asa de grav.crying

3 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

La miopie e cu minus, deci probabil ti-a spus ca ai -1, 5

si eu am -1, 5 la ambii ochi, mi-am luat ochelari in noiembrie 2009. Trebuie sa te duci la control o data la 6 luni ca sa vada daca a mai scazut miopia(ochelarii ar trebui sa ti-o corecteze). Oftalmologul iti poate spune cat o sa mai fii nevoit sa porti ochelari sau daca ii vei purta mereu. Mie inca nu mi-a zis nimic, si nici nu mi-a bagat picaturi in ochi.

| andrei a răspuns:

Mi se pare locic(logic) ca tu in clasa 8 sa stii mai multe ca ea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista hiper miopie. Ceea ce cred eu ca tu ai vrut sa scrii este hipermetropie (adica nu vezi bine de aproape) - vezi greu cand citesti o carte. Nu iti fa griji... s-ar putea ca peste cativa ani sa nu mai ai nevoie de ochelari, daca nu iti fortezi ochii si nu stai la calculator sau la televizor cu lumina stinsa. Sanatate!