| Helpme1244 a întrebat:

Deci nu stiu ce sa mai fac, m-am dus ieri cu niste prieteni la un local la mine in oras si inainte ziceam ca nu vreau sa ma duc deoarece fumeaza si nu stiu ce! Si ajung acolo totul bine pana cand zice careva nu vrei sa fumezi? Zic ieu: nu! si zice ok! Iar eu la un moment dat am zis totusi da-mi si mie [ asta fiind de curiozitate sa vad cum e] si ma pun sa trag totul ok pana cand ma trezesc la un moment dat ca fumasem 9 tigari! Totusi nu stiu ce sa mai fac, simt nevoia de a fuma. Mentionez ca am 14 ani si stiu ca nu e bine sa fumez dar nu stiu ce mi-o trecut prin cap sa fac asta! Cum pot sa fac sa nu mai simt nevoia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să simți o nevoie și să nu îi dai curs. Adică simți nevoia să faci, dar nu faci totuși.
Dacă nu faci, nevoia o să treacă, dacă faci, nu e vorba că nu este bine, adică că este un lucru rău moral, dar îți distrugi sănătatea cu mâna ta. Ceea ce nu este bine, dar este perfect, căci ce își face omul cu mâna lui, e lucru manual.
Soluția acei prieteni care fumează și nu știu ce, acum știi.
Dacă stai cu ei, vei merge din nou acolo și vei fuma din nou.
Și dta vei rămâne fără sănătate. Iar când rămâi fără sănătate, mori mai repede, că nimeni nu moare sănătos. Și după aceea prietenii vor zice, ce simpatic prieten era. Și nu știu ce.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Anturajul te-a facut sa faci asta.

| Wr3nch a răspuns:

E un exercitiu de vointa. Nu trebuie sa faci nimic special, doar sa ramai ferm si sa nu mai fumezi pe viitor.

| Crackman a răspuns:

Simplu cumparati pachetele tu... dupa o sapt o sa te lasi?