| WXW a întrebat:

Depresia apare deodata sau treptat in functie de evenimentele traite? De exemplu eu aproape in fiecare dimineata ma trezesc cu ganduri "nasoale" cu un fel de frica de viitor dar stiu ca pana la sfarsitul zilei voi mai avea un moment in care voi fi intr-o stare de bucurie, dupa spre sfarsitul zilei am o stare de liniste sau confuzie, eu nu fac nimic pentru a trece prin aceste stari, daca dimineata ma pun sa fac ceva, nu pot, nu am chef, urmand ca intr-un anumit punct al zilei sa imi schimb starea fara sa imi dau seama si devin plin de viata iar daca ma gandesc la toate chestiile rele care imi treceau prin cap dimineata nu ma afecteaza, in schimb in urmatoarea zi totul se repeta, ce credeti ca se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,depresia apare "in principal" cand esti singur; cand te inchizi in sufletul tau; cand numai tii legatura cu nimeni; cand numai iesi afara.Cum spui tu că depresia apare treptat,da,apare,de ex si eu am avut aceeasi stare acum un an,mă trezisem dimineata tot ma simteam asa mai nasol, mai nesigur, si parca o frica de necunoscut, pana l-a urma am inceput usor sa ies din starea asta, nu stiu cat te ajuta pe tine raspunsul meu, dar am incercat.Mai este un lucru, nimeni nu te va incuraja sa numai fii depresiv, totul se rezolva de la sine.Ah am uitat, poate ai o stare de "bipolaritate"mai exact ca iti schimbi starea pe parcurs sau la 360 de grade. happy

| JUNNKiE47 a răspuns:

Si eu am aceste sentimente ciudate, nu prea cred ca este ceva aparte, cand te trezesti organismul tau trebuie pus în mișcare, asta se intampla greu si depinde de fiecare persoană în parte. Iti recomand sa faci ceva sport după ce te-ai trezit pentru a-ti schimba starea de spirit, iar depresia poate fi catalogată drept o BOALA, aceasta problema nu are legatura cu depresia, doar ca acesta este caracterul tau, fa o înviorare de dimineata ai te vei simti altfel