| Vlad_Raicu_1996 a întrebat:

De cateva luni am tot felul de stari ciudate..confuzie/derealizare. Mi se moaie mainile..parca am stat pe ele.dar nu simt furnicaturi..Totul a inceput de la o gripa. Simt ca mor si ca nu mai am nicio sansa... Sunt mereu trist..foarte anxios si nervos. Gandindu-ma "S-a terminat..am ceva grav" mentionez ca medicul mi-a spus ca am lipsa de calciu.ok,dar aceste stari cu derealizarea/confuzia/anxietatea? Nu stiu incotro sa o iau. Dimineata ma trezesc foarte devreme,la 7, 8 iar inainte ma trezeam la 9, 10. Am o mie de ganduri..ba ca am vreun AVC la cap, Ba schizofrenie. Toate astea citite pe net.Va rog, ce trebuie sa fac? Sunt terminat fizic si psihic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Salut.Cu un tratament adecvat de la medicul specialist psihiatru si o psihoterapie cu un psihoterapeut, intr-o luna, doua te pui pe picioare la ce ai tu.Nu e grav, dar nu mai sta asa, pastilele (luate pe un timp scurt)si psihoterapia te pot ajuta.

Sanatate.Zi faina.

| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca si suplimente naturale (fara reactii adverse)pentru anxietate cum ar fi capsule de passiflora,valeriana, lavsnda, roinuta, Sedatif pc sau Magnefort, Stress Management(de la CaliVita asta), acestea doua din urma sunt vitamine si minerale bune pentru psihic.
Dar incearca dupa cum am zis si psihoterapia si consultul psihiatric.Te vor ajuta.Sanatate.Ai grija de tine.

| alinadianaaa a răspuns:

Dupa descrierea pe care ai facut-o mai stu suferi de o depresie pshioemotionala, nu este ceva grav dar este indicat sa consulti un pshilog soi sa incerci sa comunici mai mult cu membri familiei tale.

| xSega a răspuns:

Ce ai descris tu sunt atacuri de panica

| Lorena6879 a răspuns:

Te simți bine acum?

| VSC10 a răspuns:

In primul rand eu zic sa te linistesti. Daca o sa te gandesti mereu ca sigur ai ceva o sa iti faci rau tie si o sa devii si mai nelinistit. Sora mea avea palpitatii doar pentru ca se gandea ca sigurat are ceva la inima si in sange.(normal ca nu avea nimic) Linistestete si fii calm, gandeste-te ca totul e bine, iar daca simptomele persista eu zic sa mergi la medicul de familie, sa ii spui ce te supara si el o sa te indrume la un specialist.

| utilizator6969 a răspuns:

Salut, mai esti asa?