| ChuckybooM a întrebat:

Despre ce este vorba in povestea "Florin scrie un roman" de Mircea Cartarescu? Funda! Nu vreau copy paste de pe net, va rog! Multumesc mult! Raman datoarehappy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| porumbitza a răspuns:

De ce ai pus intrebarea la categoria sanatate? nu vezi ca citesti?

| VizitatoareTPU a răspuns:

In poveste este vorba despre un haiduc pe nume Florea care se opreste la hanul Anitei,dupa ce a scapat dintr-o alta primejdie.
Voinicul se bucura de veselia de la han in comparatie cu viata. In scurt timp,Florea adoarme din cauza somnoroasei pusa in vin de vicleana Anita si este prins de Gealatu.
Tanarul scapa cu ajutorul calului sau nazdravan care il ucide pe capitan.
Haiducul il ucide pe poterasi si apoi da foc hanului, pedepsind-o si pe Anita, pentru tradarea sa.
Haiducul incalcat pe calul sau viteaz, pleaca peste vai si munti ca sa savarseasca alte fapte nesavarsite.
Intamplarile se petrec la sfarsit de ev mediu la hanul Anitei, intr-o atmosfera invaluita in mister.

| nemilosu11 a răspuns (pentru VizitatoareTPU):

Dece nu poti sa citesti iti cade parul sau ce?

| nemilosu11 a răspuns:

Da ce tu nu poti sa citesti iti cade parul si dintii. Pentru asta merit funda.laughing