| alexa_8298 a întrebat:

Buna dimineata! Am si eu o problema.Toata ziua ma gandesc la sinucidere, daca nu, vreau sa iau medicamente pentru nervi, sau sa ma imbat. Toate astea pentru ca eu cred ca prietenul meu nu ma mai iubeste la fel ca la inceput sau deloc. El mereu imi spune ca ma iubeste, il si cred, dar cand nu mai sunt langa el moralul mi-e la pamant si tot la asta ma gandesC SI toata ziua tremur. Oare am probleme psihice, sau ce e cu mine? Nu mai suport starea asta. Voi ce parere aveti? Ce e cu mine? Ce ar trebui sa fac? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| deeeeeebora a răspuns:

Daca permiti ca un baiat sa faca din tine tot ce-si doareste, daca permiti sa te autoetichetezi ca fiind slaba si nu PUTERNICA, at ii treaba ta. Tu esti obligata sa lupti pentru tine, pentru familia ta, pentru cei dragi tie care au nevoie de tine.Tot ceea ce poti face e sa mergi la un psihiatru(nu-l confunda cu psihologul)care iti va da medicamente si sigur de vei simti mult mai bine. te costa 50 lei-consultul.Totul se poate rezolva, doar daca vrei merge la medic si boala nu ti se va croniciza. Poate ai trecut prin multe si asta ti-a pus amprenta pe psihicul tau. Un sfat gandeste-te mai mult la tine la ceea ce ti-ar face tie bine, dar si la altii gandindu-te ca au o viata mai grea decat tine. Oare ei cum rezista?!

| RS4 a răspuns:

Ramai puternica... eu nu mi-as da viata pentru nici o fata, tu de ce ai face-o? daca acum sunteti din nou impreuna si totul e perfect, nu inteleg de ce mai tremuri!? daca l-ai iertat si ai acceptat sa fiti din nou impreuna, a fost alegerea ta! daca vreodata ai o nesiguranta cum ca te-ar insela sau cum ca nu mai simte nimic pentru tine, continua-ti viata fara el! dar continu-o! bafta!

| Floreenofficial a răspuns:

Ai probleme psihice pe care tu ti le-ai cauzat. straight face
sunt atatia care asteapta sa gaseasca o fata libera si tu stai tot cu asta... straight face

| pwp a răspuns:

Buna!
in niciun caz nu ar trebui sa tesinucizi si nici macar sa suferi!
baieti sunt o gramada pe planeta asta!
sigur vei gasi unul la fel, sau chiar mai bun!
pa-pa!love struck

p. s.=sinuciderea nu este o optiune!

| kuka a răspuns:

Idem klawesome, fii mai realista, crezi ca daca te sinucizi rezolvi ceva?

| wtfnoob a răspuns:

Grow up kid.

| BogdanGbY a răspuns:

Off sad

| purplebutterfly a răspuns:

Eu una cred ca nu ai incredere in tine insuti in primul rand. In adancul sufletului tau nu crezi ca esti suficient de buna pentru el, si sunt sigura ca ai probleme cu gelozia. Trebui intai sa capeti incredere in tine iar apoi sa meditezi la relatia ta. Sunt sigura ca il iubesti deoarece iti pasa de el daca te iubeste sau nu. Incearca sa-i testezi fidelitatea dar sa nu intrecimasura pentru a o nu da in bara. Cum ar ff, vorbestie-i despre un baiat care ti-e amic si vezi reactia lui. Dar nu fa gesturi absurde in privinta astacum ar fi sa ai o relatie cu altu sa vezii cum reactioneza pentru ca apoi l se va infuria cu siguranta si daca va veti impaca relatia nu va mai fi la fel. Ai incredere si in cuvantul lui. Daca spune ca te iubeste trebui sa iti fie clar. Sunt baieti care chiar au sentimente profunde si chiar pot iubi.
Sa nu te gandesti la gesturi tampite ca sinucederea sau sa te imbeti. Nu vei rezolva nimic. Si oricum stii vorba aia, dupa autobuz si baieti sa nu fugui niciodata caci, dupa jumatate de ora vine altul... happy Dar oricum sentimentele pentru ultimul din viata ta vor disparea foarte greu.

| purplebutterfly a răspuns:

Auch... atunci din cauza asta esti distrusa. pai nu stiu ce as putea sa-ti spun. e un pic dureros lucrul acesta. nu vreau sa-ti spun lucruri care sa te dea cu moralul mai tare la pamant... a avut un motiv pentru care s-a intors la tine. nu?

A facut comparatie in felul acesta intre tine si ea. si te-a ales pe tine. Ar trebuii sa insemne ceva. nu?

Inseamna ca chiar te iubeste si nu ar trebi sa te dai batutasi sa bei si chestii de genu. Daca cu adevarat il iubesti trebuie sa lupti pentru el. Lasa la o parte prejudecatile si incearca sa ai incredere in relatia ta.

Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai nevoie de ajutorul meu contacteaza-ma la dyana_alexa95. Vb mai clar. poate happy

| AndreeaD777 a răspuns:

Sfatul meu e sa intrebi un psiholog.Nu trebuie sa te sinucizi viata e mult prea frumoasa sa fie pierduta!

| alexa_8298 explică:

Demetria pai am fost despartiti o vreme si el a fost cu alta si de atunci sunt distrusa...