| Xeniaa a întrebat:

dimineata cand ma trezesc am arsuri la stomac ..la fel si dupa masa.ce sa fac (nu vreau la medic) ce alimente sa mananc care m-ar ajuta sa nu mai ma arda stomacul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Trebuie mai intai sa descoperi ce iti produce arsuri si sa elimini cauza.Incearca apoi digest duo pentru arsuri si daca nu functioneaza mergi la medic!

| Azµre a răspuns:

Poți avea un început de gastrită. Du-te la medic. Evită să mănânci acru, sărat, condimentat în general, iute, murături, să bei sucuri acidulate, și așa mai departe, prăjeli etc.
Un omez pe zi timp de 8 săptămâni și cu regim, și scapi, asta dacă ești la început sau nu e ceva serios.

| Ior_Dana_1974 a răspuns:

In general cam tot ce mancam si bem este acid. Mancarea de la fast-food si in general cam toate alimentele procesate din comert cum ar fi salamurile sunt acide. Alimentele acide sunt cele care produc senzația de greutate în organism, migrenă, nervozitate, arsuri la stomac. Si apa care este acida si nu ma refer la apa minerala ci la cea plata cu un ph mai mic decat 7, provoaca aceleasi neplaceri. Eu iau apa Calipso, important este sa citim eticheta. Ideal ar fi sa se consume alimente alcaline cam 75-80% si doar restul acide, mai putina carne si mai multe cereale si leguminoase. O dieta alcalina ajuta la reglarea apetitului, ajuta la tonus si chiar la eliminarea stresului.