| LupusDei1993 a întrebat:

Buna dimineata. Doresc sa aflu daca metoda pusa de mine ar da roade. Deci eu vreau sa dau jos din grasimea de pe corp, dar sa-mi mentin musculatura.
Din documentari, am aflat ca o dieta pe baza de proteine si limitare mai intensa la carbohidrati (produse fainoase, cartofi si orez) cat si dulciurile cu mult zahar, m-ar ajuta sa ating acest obiectiv. Eu cam zilnic fac miscare cel putin o ora sau peste.
Voi ce credeti?
Am 25 de ani si 80 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Întreaba medicul nu lua decizii după capul tau.

| LupusDei1993 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ce medic?
Eu nu iau in mod neironic nutritionistii, ei sunt pusi acolo doar ca sa-ti ia bani. Eu am invatat biologie si singur dar si la ore de curs in liceu/postliceala deci stiu despre ce vorbesc.

| Kevinn2000 a răspuns:

Dacă faci sală, poți să arzi grăsimea și să pui masă musculară, în acest fel mai și scazi din kg, și arăți și mai bine.
Cea mai importantă este alimentația, apoi antrenamentul și odihna.
Nu știu dacă este ok varianta ta, dar dacă tot funcționează pentru toată lumea ceea ce zic eu, de ce să nu funcționeze și pentru tine?
Ai nevoie de carbohidrați, și simpli, și complecși sau compuși nu mai știu cum era corect.
De asemenea ai nevoie de 1, 8 grame de proteină per kg, adică la 80 de kg ale tale, ai nevoie de 141 grame de prietenă pe zi.
Ai nevoie și de grăsimi, și de fibre.
Mănâncă mâncare sănătoasă, dormi 7-8 ore pe zi ( nu mai puțin de 7, și nu mai mult de 8 ) și fă antrenamentele de la sală corect, adică lucrează corect exercițiile, nu te grăbi.
Dacă nu ai mai fost până acum, și nu știi mai nimic din ce ar trebui să faci, informează-te pe internet, ori plătește un antrenor 1-2-3 luni până când înveți ce ai de făcut.

| LupusDei1993 explică (pentru Kevinn2000):

Sunt intru totul de acord, mai putin partea de mers la sala. Am fost timp de un an si nu mi-a adus mai niciun beneficiu decat bani si timp irositi degeaba. Asa ca am hotarat sa fac acasa exercitiile, cand ies in oras sa merg ore in sir, sau cand muncesc.
Apropo, am destui muschi si nu vreau sa mai pun pe mine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Anul acela in care ai fost la sala nu ai stiut sa te antrenezi.
Spre exemplu, cate discuri legai de tine la tractiuni la bara sau la flotari la paralele?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Păi dacă faci acasă ori la sală, e cam același lucru. Și acasă pierzi timp, dar un pic mai puțin. Doar că acasă e posibil să mai faci și altceva în timpul antrenamentului, decât la sală. Mă refer că e posibil să te antrenezi mai puțin acasă, sau cu pauze mai lungi. happy
Beneficii îți aduce destule sala. Nu neapărat pentru a crește în masă musculară, ci și pentru sănătatea ta fizică.
Plus că este dovedit științific că ești un pic mai fericit datorită faptului că faci sală. Eu zic că merită 100 de lei pe lună, mai mult nu cred că dai pe o lună. Și despre timp, depinde de fiecare, poate tu ai programul prea încărcat, așa aș mai zice, dar dacă totuși nu ai ceva mai bun de făcut, merită.
Dar dacă zici că faci acasă exerciții, e bine și așa.