| TnyBZ a întrebat:

Buna dimineata! In seara asta, stateam la televizor si mancam niste alune, iar in momentul in care mancam, am simtit cum se instaleaza usor o durere in piept, care in maxim un minut a devenit deranjanta. Am ignorat-o, am zis ca, neh, o fi din cauza ca am stat aiurea in pat, dar, pana dupa vreo 7-8 tot aici e durerea. Durerea incepe din capul sternului, si continua in sus prin partea stanga a sternului, parca pe langa inima. Durerea ca durerea, dar faza foarte urata este ca scuip firicele cu sange. Am observat ca scuip firicelele cu sange numai dupa ce imi dau usor cu pumnul in zona in care ma doare, pentru ca ma simt mai bine cand fac asta, si dispare durerea pret de cateva secunde. Iar, de asemenea, daca imi apas acolo, in imbinarea aia a sternului, epigastru, daca tin minte bine, la fel, ma doare, dar e o durere placuta care ma face sa scap de durerea la respiratie. Tin sa mentionez ca am 17 ani si fumez cam de pe la 14 ani, am 1.80 si aproximativ 65-70 de kg. Care sa fie problema, ca deja am intrat in panica rau de tot? Oare sa nu fie de la plamani si sa expectorez sange doar din cauza ca am dat ca prostu' usor cu pumnul in zona aia(practica pe care o fac cand ma inteapa inima), si problema sa fie in alta parte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O parere sau alta, exprimata de internauti, nu identifica sursa problemei si nici nu o rezolva! In schimb, o vizita la un pneumolog ( in primul rand ) si apoi la un cardiolog, ti-ar fi de ajutor! Durerea si sangerarea sunt urgente medicale care te obliga sa mergi la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil, incluisiv sa ai plamanii afectati, mai ales ca le-ai dat otrava (tutun), cand inca nu erau dezvoltati plamanii.
Mergi maine la medic si fa-ti o radiografie pulmonara~!

| cristimihailov a răspuns:

Iei... a venit si ulcerica.
Du-te prietene la spital de urgenta.

Nu stii cat de grav esti. Si nu vrei sa auzi ca prostia se plateste. Iar a ta o platesti doar tu cu sanatatea.

| alina2k18 a răspuns:

Oare sa nu fie de la plamani si sa expectorez sange doar din cauza ca am dat ca prostu' usor cu pumnul in zona aia(practica pe care o fac cand ma inteapa inima)
Cine ti-a recomandat sa faci asa ceva? medicul?
Cheama salvarea sau du-te la urgente, nu e normal ce ti se intampla!

| MihaiNicu23 a răspuns:

O vizita le medic ar fi bine venita in cazul tau, du-te cat de urgent poti.

| TnyBZ explică:

Acolo la 7-8, erau ORE. Imi cer scuze.