| Liviuliviu93 a întrebat:

Buna dimineața,
Stie cineva un tratament pentru papiloame in zona capului penisului? Mulțumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, un medic specialist.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un medic urolog el chiar stie.

| Nirvanaaa a răspuns:

Consulta un dermatovenerolog, ei se ocupa cu așa ceva. Dacă sunt mari pot necesita și cauterizare dar depinde ce sugerează medicul specialist.

| Floridori a răspuns:

Formele de tratament pot varia in functie de tipul de condiloame/papiloame si ce anume le-a cauzat.

Medicul dermato-venerolog, in urma consultatiei, va decide tipul lor si iti va recomanda formele de tratament adecvate, eventual, daca este vorba de BTS, iti va putea recomanda si tratament pe cale orala pentru a elimina cauza principala.Iar daca este BTS, va putea face recomandari de tratament si partenerei/partenerului.

De regula, in zona aceea, cel mai des intalnim HPV-ul, iar condiloamele de acest gen se trateaza de cele mai multe ori cu laser sau podofilina/podofilotoxina.
Chiar daca HPV nu este atat de periculos pentru barbati, anumite tulpini ale virusului pot cauza cancer de col uterin femeilor, deci daca ai prietena, aceasta ar putea cere sfatul medicului si indicatiile necesare pentru momentul cel mai oportun realizarii unui PAP, dar si pentru repetarea acestuia la un anumit interval de timp.