| Liviuliviu93 a întrebat:

Buna dimineata
Imi recomandați si mie un tratament pentru negi? Mi-au aparut in zona gatului. Mulțumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Medicul iti recomanda.

| Invictusman a răspuns:

Negii sau verucile sunt niste excrescente ale pielii, necanceroase, care apar atunci cand un virus infecteaza straturile superficiale ale epidermului.

Virusul care cauzeaza verucile se numeste virusul papiloma uman (Human Papilloma Virus). Infectia cu HPV este mult mai probabila atunci cand exista leziuni ale pielii, de exemplu taieturi.

Din pacate, acest virus care cauzeaza aparitia verucilor este foarte contagios, astfel negii se pot transmite si prin contact direct, sau de pe prosop.