| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauze poate apărea un avort spontan sau\și o sarcină extrauterină? Ce boli pot cauza avorturi\sarcini extrauterine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sarcina extrauterina nu este o boala si nu este generata de o boala, ci este un simplu accident de implantare a ovulului fecundat, pe o trompa uterina, nu in uter, cum ar fi normal.
Citeste aici despre posibilele cauze:
http://www.desprecopii.com/......sibile.htm

Iar despre avortul spontan si cauzele care-l pot genera, aici:
http://www.desprecopii.com/......pontan.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu despre sarcina extrauterina dar dupa nume, cred ca ovulul deja se duce de unde trebuie sa fie, spre a fi "expulzat" o data cu ciclu menstrual.
Probabil ca ajunge la jumatatea drumului, si e fecundat prea tarziu, si se produce embrionul in afara uterului.
Dupa nume zic si eu, O sarcina care se produce in afara uterului si care nu poate fi sustinuta pana la capat.

Cat despre avort spontan, poate fi cauzat de multe chestii
- stres
- munca ( de regula munca nu esta cauza unui avort spontan, daca iti continui rutina ta zilnica, corpul e obisnuit, si chiar e recomandat sa continui cu ceea ce faceai, atata timp cat nu dai cu tarnacopu sa spargi pietre, sa cari obiecte grele, sa alergi pe caldura, sau mai stiu eu.
- o cazatura
- alimentatie naspa
- tigari alcool.
-droguri ( tata are voie sa mai fumeze cate un cui si sa se rasfete, da mama nu laughing)) )

| KarinaLee6 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu ce este o sarcină extrauterină, eram doar curioasă dacă există vreo boală sau ceva care poate influența apariția uneia.

| anonim_4396 explică (pentru KarinaLee6):

Intrebi ca vrei sa ramai insarcinata, sau doar asa, de curiozitate?
Daca ramai insarcinata, indiferent daca ai avea probleme la uter, sa zicem entometrioza, sau chisturi, corpul face ceva iesit din comun, si vindeca acele probleme, cand esti insarcinata.
Sunt si cazuri cand lucrurile nu merg bine, dar intr-un numar mic.
Daca ai grija de tine, si nu bei, nu fumezi, si nu bagi pastile cu pumnu cand te doare capu, si mananci sanatos, n-o sa ai nici o problema happy
La sarcina extrauterina, nu prea ai ce sa ii faci, de aceea e bine sa calculezi inainte, cand esti pe ovulatie, si sa nu incerci asa, in fiecare zi aiurea,
Mai ales cu cateva zile inainte de menstruatie. Ca atunci exista cel mai mare risc, de sarcina extrauterina.

| KarinaLee6 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am îndrebat din curiozitate.