| Ove a întrebat:

Buna din nou.Am si eu o mica mare problema, daca acum cateva luni va posteveam cum ma duceam la scoala nedormit o zi doua acum va povestesc cum nu mai dorm zilele.De ceva vreme viata mea a cam luato pe alte drumuri, probleme tot mai multe si plecat de acasa.Nu reusesc sa adorm nici daca ma pun in cap, si daca adorm dorm cel mult 2 ore si ma trezesc speriat. dati-mi si voi un sfat ceva, ce as putea face sa dorm si eu macar 8 ore.Nu vreau ceva de genul "Du-te la un doctor" pentru ca in situatia in care sunt si locul in care sunt nu se uita nici un doctor la mine.Acum am la activ pana in momentul de fata 81 de ore nedormite si 3 dormite in reprize. Le Multumesc Celor Ce Ma Inteleg!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yang a răspuns:

Foloseste sedatif pc, nu ai voie mai mult de 6 comprimate la zi, nu iti trebuie reteta, si nu costa asa mult.Este un calmant se foloseste impotriva insomniei, si starilor pe care le spui. Dar decat un doctor as zice sa mergi la un psiholog, nu dormi, presupun ca daca te trezesti speriat ai cosmaruri, muncesti, probleme toate astea te afecteaza.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Probabil ca stresul plecarii de acasa este unul din cauzele unei insomnii induse. Daca insomnia nu exista inainte de a avea acest stres, este foarte probabil ca acesta sa fie inductorul insomniei care, in timp, poate face ravagii daca nu o combati! Important este sa te concentrezi inainte de toate asupra CAUZELOR care au condus la aparitia insomniei. Eliminarea acestora combinata cu o activitate fizica(sport) te pot ajuta incomensurabil mai mult decat orice alta terapie fie medicamentoasa fie naturista( terapiile naturiste, este important de stiut ca nu au fost testate, iar beneficiile in utilizarea lor nu au fost dovedite, iar uneori pot produce neplaceri! ).

mlm
| mlm a răspuns:

Dupa cele relatate de tine intelegem ca este pe baza de stres, intr-adevar probleme sunt foarte multe dar ar trebui sa le mai lasi deoparte asa nu ajungi nici unde, incearca sa ei valeriana, este un foarte bun somnifer, este usor si este din plante.Somnic usor.

| Miha a răspuns:

De ce nu incerci sa iei niste somnifere? poate te vor ajutawinking

| Ove explică:

Xena am sa trag de la un pachet de tigari si am sa il cumpar in dimineata asta.Sigur nu trebuie reteta pentru el?

| xxx_5362 a răspuns:

Daaa, eu cred ca e ceva serios, si chiar ar trebui sa acorzi mai multa atentie acestei probleme. eii bine, eu as crede ca n-ar fi rau sa incerci
un pahar cu lapte caldut si miere, o lingura de scortisoara cu miere...incearca! bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somniferele sunt bune la asa ceva dar problema e ca va trebui sa le iei toata viata ta si eu cateodata nu reusesc sa dorm 2 nopti si ma culc 2, 3 ore chiar e obositor ajungeam la munca falit fara chef de nimic asta e trec printre momente de tristete sunt deprimat.