| KarmaChameleon a întrebat:

Am si eu o problema: ma trezesc noaptea pe la ora 2, 3 sau 4 si nu reusesc sa adorm decat dupa vreo 2 ore.Nu ma culc foarte devreme ca sa fie asta problema si nici nu dorm peste zi.Am fost la medicul de familie dar nu m-a ajutat mai deloc. O vecina mi-a spus sa iau Calciu+vit D.Ma puteti ajuta va rog? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kazimir a răspuns:

Medicul de famile ar fi trebuit sa-ti prescrie niste hipnotice... poti incerca cu ceai de sunatoare

2 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Suferi de insomnie.magneziul,ceaiul de tei, o cana de lapte cald cu miere si scortisoara inainte de culcare(alege doar unul), somnul mai devreme de ora 12 noaptea sunt niste solutii, si cel mai indicat, consulta medicul.

| măcheamăăăî a răspuns:

Daca somnul a ajuns la capatul listei cu lucruri de facut si nu pentru ca nu ai timp de somn, ci pentru simplul fapt ca nu poti adormi, inainte de a apela la somnifere, incearca si remediile naturale.

Daca deja ai vazut ca nu ce mananci sau ce bei e de vina, ca nu esti peste masura de stresat sau ingrijorat, ca nu ai vreo problema de sanatate, ca temperatura din incapere nu e prea mare, ai scos cainele sau pisica din camera, ai stins televizorul si lumina si ai aerisit sau schimbat lenjeria, poti recurge la remediile propuse de Health.com.

Pe langa faptul ca favorizeaza vizita lui Mos Ene, aceste remedii, mai sigure si cu mai putine efecte secundare decat medicamentele, iti relaxeaza si muschii.

Magneziu si Calciu

Ambele favorizeaza somnul si, luate impreuna, ele devin si mai eficiente. In plus, daca iei magneziu nu risti nici sa ai probleme cu inima, asa cum s-ar putea intampla daca ai lua doar calciu.

funda?