| anonim_4396 a întrebat:

Noaptea cand ma pun la somn, adorm cateva minute, nici nu stiu cat timp dorm si apoi ma trezesc uneori speriat. Am observat ca nu e vreun cosmar deoarece ma trezesc si imi dau seama ca imi tremura corpul. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SashaMalmed a răspuns:

Poate fii cauzat de sistemul nervos. Daca esti foarte stresat/a esti cu sistemul nervos la pamant. Din aceasta cauza creierul nu mai functioneaza corect si atunci cand esti linistit creaza o stare de sperietură. Iti recomand sa mergi la un psiholog sau sa incerci sa te linistesti singur, sa iesi afara din casa, sa socializezi cu persoanele din jurul tau.

Din cate stiu poate sa fie si din cauza inimii. La mine in casa cand dormeam si eram obosita, se gasea cineva care sa strice atmosfera de liniste si sa faca zgomot. De atunci am inceput sa ma trezesc tremurand si sa am palpitatii de inima.

Ai grija sa nu fie Epilepsie, acesta este unul dintre simptomele Epilepsiei. Te sfatuiesc sa consulti un medic cat mai urgent!

Multă sănătate! :3

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pot fii atacuri de panica, din cauza unei anume frici!

| Freya1 a răspuns:

Ai un somn agitat si nu foarte odihnitor.
Poate sa fie de la ceva cosmaruri pe care nu ti le amintesti, de la lipsa de activitate etc.
Incearca sa iesi ziua la plimbare, sa ai o alimentatie ok, sa dormi 8 ore.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Unele atacuri de panica ce pot fi rezolvate la un medic.

| Avataruls a răspuns:

Eu cred ca ai vreo trauma deundeva un accident cv. Sfatul meu este sa consulti un specialist..eu nu sunt in masura sa iti dau un sfat anume decat acela. Bafta