| Ala4Per a întrebat:

Bună! Din păcate eu aveam 2 perusi dar 1 a decedat din cauza Epilepsiei, era pe tratament săracul dar a mai rămas unul, stătea în aceeași cusca dar n-am nici o idee dacă epilepsia se transmite deoarece cel rămas am observat ca nu a mai mâncat nimic și ma întrebam ce are! Va rog sa îmi spuneți ce credeți ca are, nu știe ca celalalt a murit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Epilepsia e doar un simptom. Cauza ei fiind o anomalie aflata la nivelul creierului. Daca acea anomalie a aparut din cauze epidemiologice, atunci e posibil sa se transmita. Daca e doar genetica sau pur si simplu o mutatie anormala a tesutului cerebral, atunci nu se poate transmite.

| Denisa0954 a răspuns:

Epilepsia nu se transmite. Este asa din cauza ca a murit celalalt

| Andy40 a răspuns:

Sunt animale cu suflet si este asa din cauza ca a murit celalalt.
Daca aduci alt perus s-ar putea sa nu il accepte si sa il bata pana il omoara cu ciocul.
Eu stiu ca am adus pentru o femela 2 -3 si cu 1 din masculi nu sa inteles.

| Ala4Per explică (pentru Andy40):

Am cumpărat altul, se cam bat dar nu mi-sa părut ca s-ar bate rău de tot