| Madaq a întrebat:

Bună. Doresc să răspundă doar persoane care au trecut prin asta și doar la întrebarea pe care o am. Am avut tratament cu antibiotic 5 zile, ulterior am aflat că sunt însărcinată, antibioticul este nerecomandat în sarcină. Întrebarea mea este, ați avut/auzit cazuri de malformații, probleme cauzate fătului din cauza tratamentului cu antibiotic înainte de a afla de sarcină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Chiar daca personal nu am trecut prin asta, voi incerca sa raspund cat mai direct si pe intelesul tau pentru ca este frustrant sa vad ca nu reusesti sa ai un raspuns corect.Am mentionat ca nu am trecut personal prin asta deoarece tu ai specificat ca doar aceste persoane ar trebui sa raspunda, deci daca ceea ce voi scrie in contintinuare nu ti se pare in regula, imi cer scuze si poti ignora happy

Factorii teratogeni sunt substante sau conditii externe ori de mediu care duc la malformarea organelor fatului.
Acesti factori pot fi: droguri, medicamente, alcool, tigari, poluare etc.

Printre factorii teratogeni se numara si medicamentele, incluzand antibioticele.Din acest motiv, unele infectii nu pot fi tratate in timpul sarcinii si mai ales la inceput, deoarece teratogenii au capacitatea de a malforma organele fatului in perioada in care acestea se dezvolta initial, adica pana in saptamana 8 a sarcinii. Ulterior, acestia au influente mult, mult mai scazute.

Nu exista medic pe lumea asta care sa iti poata preciza exact daca bebelusul tau va avea o malformatie congenitala din cauza aceasta sau nu pentru ca in masura in care este posibil ca antibioticul sa afecteze buna dezvoltare a fatului la inceputul sarcinii, este posibil sa nu fie afectat deloc sau foarte putin.

Exista sanse sa se nasca perfect sanatos si sa nu fi fost afectat deloc, dar in acelasi timp exista sanse sa se nasca cu malformatii congenitale.Depinzand de natura lor, acestea pot fi depistate in timpul sarcinii, la nastere sau chiar si dupa o perioada de la momentul nasterii.

Sper totusi sa ai o sarcina usoara si un copil sanatos!
Numai bine!

| Madaq explică (pentru Floridori):

Mulțumesc pentru răspunsul tău, ți l-am considerat cel mai real. Update, am pierdut sarcina din cauza antibioticelor. Sănătate.

| Floridori a răspuns (pentru Madaq):

Imi pare rau sa aud asta.
Din pacate, anumite medicamente, printre care si antibioticele pot avea astfel de rezultate.
Sper ca pe viitor sa nu mai ai parte de astfel de neplaceri.Stiu ca este dezolant sa ai o experienta de acest gen, dar daca esti o femeie puternica vei putea depasi momentul si vei avea grija pe viitor.
Numai bine!

8 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nicio persoana care a trecut prin asta nu poate sa raspunda mai bine decat un medic care a monitorizat sute de sarcini
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/pot-sa-iau-antibiotic-sarcina
Deci antibioticele nu sunt total interzise si nici nu ar avea cum. Daca exista o infectie sau ceva grav chiar e indicat sa iei antibiotic pentru ca daca ramane problema netratata doamne fereste sa nu pateasca ceva copilul

| Furnicuta000 a răspuns:

Dar momentan nu se stie daca antibioticele considerate nesigure sunt chiar nesigure pentru ca nu se stie daca malformatiile si problemele ulterioare la fat au fost provocate de antibiotice sau de infectiile pentru care era nevoie de antibiotice. De asta medicii nu stiu ce sa creada. Iar studii nu se fac ca sa se vada cat de sigur e antibioticul in sarcina pentru ca nimeni nu face experimente pe femei insarcinate, nu e etic

| DaniTDCI a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa stai de vorba cu un medic specialist in privinta asta, aici pe TPU, vei primi fel si fel de raspunsuri care te vor induce in eroare.

| Madaq explică (pentru DaniTDCI):

Tocmai, am intrebat. A zis prima data ca se poate sa afecteze si apoi ca nu crede ca afecteaza? Ma gandeam ca au mai fost persoane in situatia mea si cum a decurs sarcina si totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de inteles ca esti foarte stresata cu sarcina dar nu ai de ce, nu ai de ce.
Sunt mame care au avut accident vascular in luna a saptea si cu tot tratamentul a iesit un copil minunat.
Gandeste-te ca esti o viitoare fericita mamica si gandurile negative le transmiti copilului.
Mai ales gandurile se pot intoarce impotriva ta.

| Madaq explică:

Update la situație, poate ajută pe cineva. Antibioticele au afectat sarcina, sarcina a fost respinsă de corp fiind una fără embrion din cauză că avea malformații și complicații, prin urmare, la recomandarea mrdicului am făcut avort medicamentos. Sănătate tuturor.