| Blackwoman27 a întrebat:

Durerile menstruale foarte foarte mari(in primele 2 zile imi vine sa ma urc pe toti peretii nu cred ca am intalnit o durere mai mare si nu rezist fara pastile, ieri luasem o pastila de ibuprofen 400 mg si adormisem pe la 8 ma durea burta ingrozitor sad ) si o menstruatie foarte abundenta (schimb absorbantul always de noapte la 1-2 ore ) in primele 2 zile la adolscente sunt normale? (am 14 ani jumatate)
mentionez ca de vreo 7 luni am menstruatie regulata mi-a venit cam asa : 27 iulie,(menstruatie abundenta)20 si ceva august(menstruatie scazuta), cam pe la inceputul lui septembrie(abundenta), 26 octombrie,(abundenta) 27 noiembrie( abundenta) 27 decembrie (abundenta) 26 ianuarie (abundenta) la fel si luna asta 25 februarie.Ce credeti este ceva in neregula?:-s am o menstruatie abundenta de vreun an si ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bea ceai de crețișoară combinat cu mușețel, pe burtică pui o sticlă cu apă caldă.
Pa, pa.

| fabiola a răspuns:

Daca menstruatia ta nu este sub forma de cheaguri de dimensiuni mari, nu sunt probleme.Nu te sfatuiesc sa tii compresii calde in zona dureroasa, ci doar sa bei ceaiuri de coada soricelului si urzica, sa iei un calmant si stai in pat, la caldura.La mine s-a schimbat situatia abia dupa nastere!

| mona a răspuns:

Este considerat normal la varsta ta sa ai un ciclu abundent si dureri mari de burta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Menstruaţia abundentă ( menoragia ) şi durerile menstruale ( dismenoreea ) POT avea diverse cauze : o afecţiune ginecologică sau o dereglare hormonală.

Vezi detalii în articolul de la linkul :
http://www.csid.ro/......g-8158191/

http://www.contraboli.ro/......-anormale/

http://www.egirl.ro/......denta-4608

http://www.csid.ro/health/dismenoreea-cauze-diagnostic-tratament-3869366/

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| gabytza2013 a răspuns:

Am si eu aceleasi probleme...stai linistita asa iti e organismul..suferi de dismenoree... dureri de spate/burta/cap in timpul menstruatiei.nu poti decat sa iei ibuprofen sau no-spa(la mine da rezultate)si sa speri ca dupa ce incepi viata sexuala sau dupa nastere nu o sa le mai ai.p:s cand vei folosi anticonceptionale e posibil durerea sa se mai diminueze

| Beautyroom a răspuns:

Draga Angel,

Ar putea fi vorba si de un mic chist pe unul din ovare. O vizita la medicul ginecolog nu ar strica. Acesta poate face o investigatie non-invaziva... o ecografie ce poate depista existenta acestora si iti poate recomanda un tratament adecvant in timpul menstruatiei pentru a scadea intensitatea durerii.

Daca exista un chist poate recomanda cu scop terapeutic un tratament cu anticonceptionale.

Iti dorim multa sanatate happy.