| blackheart26 a întrebat:

Bună! E normal ca înainte de menstruație sa am dureri de stomac, sa mă simt balonata și am sânii sensibili la atingere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu!

| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de stomac si imbalonarea sunt de la ce ai mancat, neavand nici in clin sau maneca cu durerile menstruale din burta-pelvis, sau sensibilitatea sanilor.

| Frank51 a răspuns:

Este foarte normal, însă ca durerile să nu fie confundate cu altă cauză trebuie ca tu să faci diferența între ele.

| Gg8 a răspuns:

DA,este normal ca înainte de menstruație să ai aceste simptome.Acestea sunt simptome comune ale sindromului premenstrual (SPM)
Durerea de sâni sau (mastalgia) este de asemenea comună în rândul femeilor și poate fi resimțită ca o senzație de arsură, junghi sau sâni sensibili la atingere.
Fluctuațiile hormonale din timpul ciclului menstrual pot determina schimbări la nivelul țesutului mamar, ceea ce poate duce la apariția durerilor de sâni.
Vei avea dupa cum prea bine știi
Crampe menstruale, dureri abdominale care pot fi resimțite în partea inferioară a abdomenului și pot fi moderate sau severe... sânii pot fi sensibili la atingere, umflați sau dureroși înainte și în timpul menstruației, sângerări în funcție de fiecare femeie, undeva între 3 zile si o săptămână,
Schimbări de dispoziție, cum ar fi irascibilitatea( a fi ușor iritat sau supărat), anxietatea sau depresia
Poți experimenta retenție de apă înainte de menstruație, ceea ce poate duce la senzația de balonare cât si
Acnea, schimbările hormonale din timpul ciclului menstrual pot duce la apariția acneei, în timpul ciclului menstrual sunt si ele prezente

| blackheart26 explică (pentru Gg8):

Sunt balonata in fiecare seara și am avut câteva zile de constipație dar acum s-au reglat, mi-am făcut programare la medic deoarece sunt panicata.

| Gg8 a răspuns (pentru blackheart26):

Nu ai de ce sa te panichezi, du-te la doctor si crede-mă ca totul o sa fie bine, este doar de la retenția de apă, care este o acumulare de lichide în exces în țesuturile corpului, ceea ce poate duce la umflarea acestora
Aceasta poate fi cauzată de mai mulți factori, inclusiv consumul excesiv de sare, sarcina, anumite afecțiuni medicale (cum ar fi afecțiunile tiroidiene), obezitatea și altele
Simptomele retentiei de apa pot include umflarea, balonarea, creșterea în greutate și senzația de disconfort.Pentru a combate retentia de apa, este important să trăiești mai sănătos, o dietă echilibrată, exerciții fizice regulate și hidratare adecvată
,, După cum spun medicii,, ce te sfătuiesc, este sa ai grija de tine si sa nu neglijezi alimentația si propriul tău corp, pe scurt.
Medicul îți va recomanda tratamente suplimentare, cum ar fi diureticele, în cazul în care simptomele sunt severe sau afectează în mod semnificativ calitatea vieții tale, ok?happy